10/07/2024
Πι Stoli α 13 18 15 22 - 68 -
Gunners 22 17 14 12 - 65 -

Ο Λιόλιος έβγαλε τα… ΠιStoliα του και εκτέλεσε τους Gunners!

Με μία αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του ματς τα ΠιStoliα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο ματς κόντρα στους Gunners, των οποίων επικράτησαν με 68-65. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε θέση οδηγού για 37 λεπτά, αλλά ο Λιόλιος ανέλαβε δράση λίγο πριν το τέλος, εκτελώντας ακατάπαυστα πίσω από τα 6,75 και βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι γηπεδούχοι να φέρουν «τούμπα» το ματς. Κάπως έτσι τα ΠιStoliα έφτασαν τελικά στη νίκη και πλέον θα κληθούν να υπερασπιστούν το μικρό προβάδισμα αν θέλουν να συνεχίσουν στους «8» της Summer Evolution League.

Οι Gunners ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, με τον Παπαδόπουλο να κάνει τρομερή δουλειά κοντά στη ρακέτα και νωρίς-νωρίς η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (2-14). Ο Μαυρεδάκης μετά από ώρα έδωσε τη λύση στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά η απόσταση παρέμεινε μεγάλη. Πατσίκας και Παπαδόπουλος συνέχισαν να λειτουργούν καλά επιθετικά και το σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου έγραψε 13-22.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά γύρω στους 8-10 πόντους, αλλά τα ΠιStoliα έβγαλαν μία μικρή αντίδραση και με το τρίποντο του Σκαλτσή μείωσαν σε 27-32, ενώ ο Μαυρεδάκης έγραψε το 29-32. Πάνιας και Ζούρος έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους, η οποία επέστρεψε στο +9 και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 31-39.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο σκοράρισμα. Από την άλλη πλευρά οι Gunners βρήκαν καλάθια με τους Παπαδόπουλο και Πάνια και ξέφυγαν στο 31-44. Ο Ακουμιανάκης έδωσε επίσης τη βοήθεια του στο κομμάτι της επίθεσης και το μόνο που κατάφεραν τα ΠιStoliα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν να πλησιάσουν στο -7(46-53).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να γίνονται όλο και πιο απειλητικοί και το φινάλε μας επιφύλασσε ανατροπή σκηνικού. Με το σκορ στο 54-63 ο Λιόλιος πήρε το «όπλο» του και «πυροβόλησε» όχι μία, ούτε δύο, αλλά τρεις συνεχόμενες φορές πίσω από τα 6,75 με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 63-63. Ο Μαυρεδάκης ήρθε για να ολοκληρώσει την ανατροπή (65-63), ενώ ο Πατσίκας με μία βολή έγραψε το 65-64. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Κατσιώτη να χτυπήσει από το τρίποντο για το 68-64, ενώ το τελικό 68-65 διαμόρφωσε ο Πάνιας. Με αυτό το τρόπο τα ΠιStoliα έφτασαν σε μία δραματική νίκη και έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λιόλιος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Gunners ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πάνιας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠιStoliα (Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 2(4ρ.), Κατσιώτης 12(2ρ.), Λιόλιος 19(6ρ.), Μαυρεδάκης 15(8ρ.), Νταμπανλής 2(8ρ.), Παπαδιονυσίου 3(3ρ.), Σκαλτσής 15(9ρ.)

Gunners (Καραμπέτσος): Ακουμιανάκης 9(5ρ.), Ζούρος 3(4ρ.), Καραμπέτσος 19(3ρ.), Πάνιας 16(7ρ.), Παπαδόπουλος 10(7ρ.), Πατσίκας 8(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα στο τέλος του παιχνιδιού!