01/12/2019
Lyonmen 17 9 16 15 8 65 -
Hood BC 18 12 9 18 5 62 -

Λιοντάρια… στην παράταση!

Αμφίρροπο παιχνίδι περιμέναμε ανάμεσα στους Lyonmen και τους Hood B.C και ακριβώς αυτό συνέβη, στην αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Master, στο κλειστό του Κολωνού, με νικητές τους Lyonmen με 65-62, στην παράταση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο βγήκαν… τα πιστόλια, με τους Σαρρή (3) και Διακονικολάου (1) από Hood και τους Δημητρίου (2) και Φραντζέσκο (1) από Lyonmen, να εκτελούν από την περιφέρεια, δίνοντας έναν όμορφο ρυθμό στο παιχνίδι, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-18, με τους Hood B.C να έχουν το μικρό προβάδισμα.

Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ψηλούς των δύο ομάδων, Στεφόπουλο (4) και Τζουβάνα(3) να δηλώνουν παρών στο ματς, τον Θεοδώρου (2) από Lyonmen να ανεβάζει στροφές, αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για τους γηπεδούχους, με τους Hood B.C να είναι λίγο καλύτεροι και να μπαίνουν στα αποδυτήρια αυξάνοντας άλλο λίγο την ψαλίδα, με το 26-30 να είναι το υπέρ τους σκορ, με το δεύτερο ημίχρονο να προβλέπεται συγκλονιστικό.

Εκεί, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, είχαμε ένα ματς απ, ανάμεσα στον ποιοτικότατο πλέι μέικερ των γηπεδούχων Lyonmen, Θεοδώρου (8) και τον Σολδάτο (6) από πλευράς Hood B.C , με τους Τζουβάνα (2) και Αντωνίου (2) να δίνουν στήριγμα στον Θεοδώρου, με το μομέντουμ να αλλάζει χέρια και τους Lyonmen να προηγούνται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 42-39.

Σε μια κλωστή όλο το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Πρωτόγερο (5), Στεφόπουλο (5) και Μαθιουδάκη (6), ο οποίος έβαλε δύο κρίσιμα τρίποντα, να βγαίνουν μπροστά για Hood B.C, τον Θεοδώρου (8) να είναι σταθερή αξία επιθετικά, με τον Αντωνίου (6) να τον βοηθάει χτυπώντας στο ποστ, με το ροζ φύλλο τελικά να μην καταλήγει σε κάποια ομάδα με το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, αλλά μετά το χαμένο σουτ στη λήξη από τον Θεοδώρου από τα οχτώ μέτρα, να οδηγούμαστε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί οι Lyonmen, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αφού οι τέσσερις πόντοι του Σολδάτου, δε στάθηκαν αρκετοί, με τον Φραντζέσκο (3) να βάζει ένα τρίποντο στην αρχή και τον Θεοδώρου να βάζει το κρισιμότερο του αγώνα από τα 7.5 μέτρα,λίγο πριν τη λήξη, με το ματς να πηγαίνει στα χέρια των Lyonmen, με τους πολύ καλούς Hood B.C να παλεύουν μέχρι το τέλος, σε ένα παιχνίδι που πραγματικά θα μπορούσαν να έχουν κερδίσει και οι ίδιοι.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου από Lyonmen, με τον δαιμόνιο γκαρντ να έχει 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη. Από πλευράς Hood B.C ξεχώρισε ο Αποστόλης Στεφόπουλος, με τον σέντερ των φιλοξενούμενων, να έχει 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και ένα λάθος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σαρρής.

Συνολικά οι Lyonmen είχαν 27/88 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 3/8 βολές, 54 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη. Οι Hood B.C είχαν συνολικά 23/85 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 7/10 βολές, 56 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 22 (9 ριμπ), Καραμπάτσος 1, Φραντζέσκος 6, Νικηφόρος 6, Δημητρίου 13 (10 ριμπ), Αντωνίου 10 (14 ριμπ), Τζουβάνας 7 (16 ριμπ).

Hood B.C (Πατσάκας): Σολδάτος 10 (3 ασ), Πρωτόγερος 9, Σαρρής 15 (9 ριμπ), Κλιμαντήρης, Στεφόπουλος 10 (11 ριμπ), Γανέλης 5 (10 ριμπ), Μαθιουδάκης 10 (12 ριμπ), Διακονικολάου 3 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του ρόστερ και των δύο ομάδων!