52
Lions 13 18 11 10 - 52 -
Beer Team 8 16 15 11 - 50 -

Lioooooons at the buzzer!

Με φοβερό Buzzer Beater του Καρδιακίδη δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη του παιχνιδιού, οι Lions επιβλήθηκαν δύσκολα της Beer Team με 52-50 και έδωσε την νίκη και το πλεονέκτημα στην ομάδα του για πρόκριση στα playoff του ομίλου. Ο αγώνας επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Ζελάγια, του οποίου ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση.

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Γιώργου Βασταρδή, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά προηγήθηκαν 9-4. Η Beer Team ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και το τέλος του βρήκε τους Lions μπροστά με 13-8. Ο Κολοκοτρώνης ήταν ο καλύτερος παίκτης των Lions με εφτά πόντους, ο Παυλάκος για την Beer Team με τέσσερις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Lions με μπροστάρη τον Ανδρόνικο ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους, 18-8. Η Beer Team προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά αλλά οι Lions κρατούσαν το προβάδισμα με ευκολία μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου, που τους βρήκε μπροστά με 31-24. 10 πόντοι από τον Ανδρόνικο και τέσσερις από τον Κολοκοτρώνη για τους γηπεδούχους, ο Κρεκούκης πέτυχε τους οχτώ τελευταίους πόντους της Beer Team.

Καλύτερο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο για την Beer Team, η οποία προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και με 0-5 σερί έριξαν την διαφορά στο καλάθι, 31-29. Με 3'55 για το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 36-31, αλλά με 0-6 της Beer Team το σκορ έγινε 36-37 και για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι. Οι Lions αντέδρασαν και το δεκάλεπτο τους βρήκε πάλι μπροστά με 42-39. Ο Ανδρόνικος πέτυχε πέντε πόντους για τους Γκρι”, ο Τζατζαράκης τέσσερις και ο Λαγουτάρης τρεις για τους φιλοξενούμενους.

Η Beer Team έδειχνε έτοιμη να κερδίσει το ματς, καθώς με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έκαναν ένα σερί 0-7 και πέρασαν μπροστά με 42-46. Άμεση αντίδραση των Lions με έξι αναπάντητους πόντους για το 48-46 με 5’02” για την λήξη. Η Beer Team πέρασε πάλι μπροστά με 48-50 για να ισοφαρίσει ο Κολοκοτρώνης 50-50 με 2’11” για το τέλος. Άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν για να φτάσουμε στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα, όπου ο Βασταρδής έκανε airball σε σουτ τριών πόντων και ο Καρδιακίδη με φόλοου σημείωσε το νικητήριο καλάθι με την λήξη του παιχνιδιού. Ο Κολοκοτρώνης πέτυχε έξι πόντους για τους νικητές, ο Μαυράκης Αν. πέντε για τους ηττημένους.

Lions (Βασταρδής): Καρδιακίδης 5 (13ρ 5ασ), Βασταρδής 7 (1), Κολοκοτρώνης 18 (1τρ 13ρ), Ανδρόνικος 19 (1τρ 10ρ), Παπουρτζής 3 (1).

Beer Team (Α. Μαυράκης): Μαυράκης Μ. 2 (7ρ), Μαυράκης Α. 7 (1τρ 10ρ), Ζελάγια, Λαγουτάρης 7, Κρεκούκης 14 (6ρ), Γρατσίας 3 (1), Παυλάκος 10, Τζατζαράκης 7 (1τρ 9ρ).

Τι μας άρεσε: Το φοβερό Buzzer Beater του Καρδιακίδη.