18/12/2023
The Jokers 17 10 9 13 - 49 -
Gladiators 8 5 19 16 - 48 -

Λύτρωσε τους Jokers ο Πουγκακιώτης!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Jokers με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Πουγκακιώτη, κέρδισαν τους Gladiators με 49-48 για την 11η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Jokers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Φιλιππάκου, 5 πόντους του Πουγκακιώτη και 4 του Κωστελέτου, προηγήθηκαν με 17-6, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 17-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μισιχρόνης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Γκαλάς και Πρίτσος.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντα των Απτόσογλου και Ξυπολυτάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 27-13. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των Gladiators στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Νάννος, ενώ 2/2 βολές είχε ο Μισιχρόνης.

Με δίποντα των Πουγκακιώτη και Φραγκογιάννη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ βρέθηκε στο +18, 31-13. Κάπου εκεί οι "Μονομάχοι" ξύπνησαν και με 8 πόντους του Πρίτσου, 6 του Τσακίρη και 5 του Μισιχρόνη, πλησίασαν στους 4, 36-32, και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου! Σκορ τρίτης περιόδου 36-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators έδειχναν να κλειδώνουν τη μεγάλη ανατροπή, όταν με 5 πόντους του Τσακίρη, 4 του Ψαρράκη και τρίποντο του Πρίτσου, προηγούταν με 42-48, 3:00 για τη λήξη. Δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα οι Jokers και με μεγάλα σουτ των Κωστελέτου και Πουγκακιώτη, μείωσαν στον πόντο, 47-48, 5" για το τέλος. Στη τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Πουγκακιώτης ήταν ψύχραιμος και με ωραία ατομική ενέργεια, χάρισε τη νίκη στους Jokers με 49-48!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/18 βολές, 10/38 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 12/36 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson MVP των Jokers ο Κωστελέτος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 8/8 βολές, 2/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Gladiators ο Μισιχρόνης με  13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Πουγκακιώτης 18, Φραγκογιάννης 4, Τζιτζογλάκης 3 (1), Κωστελέτος 12, Φιλιππάκος 6 (2), Μενουδάκος, Απτόσογλου 3 (1), Λειβάδης, Ξυπολυτάκος 3 (1)

Gladiators (Τσακίρης): Νάννος 2, Πρίτσος 13 (2), Κόκκινος, Μισιχρόνης 13 (1), Γκαλάς 2, Ρούσσος 2, Τσακίρης 12 (1), Ψαράκης 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Gladiators, όσο και το τρομερό φινάλε!