24/09/2023
Lobsters BC 14 24 12 14 - 64 -
Gallika and Piano BC 15 17 16 9 - 57 -

Lobsters με show Τρικαλιώτη!

Το απόγευμα της Κυριακής στο ASH οι Lobsters με show του τριποντέρ Κώστα Τρικαλιώτη (23π., 7/12 τρ.) υπέταξαν τα Gallika and Piano, επικρατώντας με 64-57 για τον 16ο όμιλο του φετινού Basketaki Cup. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Πιερρουτσάκου που πληγώθηκε από τις απουσίες της. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα, αφού ο νεοαποκτηθείς Σταθόπουλος (12π.) έβλεπε βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, συνεπικουρούμενος και από τον Γκίκα (3π.). Σε απόσταση αναπνοής έμειναν οι Lobsters, με τον Τρικαλιώτη (6π.) να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του και τους Τρέντσιο (4π.), Μπενιουδάκη (2π.) και Δελάλη (2π.) να τον ακολουθούν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των Αστακών εκτοξεύτυηκε. Με πρωταγωνιστές τους Τρικαλιώτη (9π.) και Μπενιουδάκη (8π.) και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια, οι Lobsters ήλεγξαν το ματς και μπήκαν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, τα Gallika είχαν την απαραίτητη πολυφωνία για να παραμείνουν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Παπαυφαντή (5π.), Κουμουτζελη (5π.), Πιερρουτσάκο (4π.) και Σταθόπουλο (2π.) και κλείνοντας το ημίχρονο στο -6. Σκορ ημιχρόνου, 38-32.

Μετά την ανάπαυλα τα Gallika ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση και κύριους δράστες τους Λαγουτάρη (7π.) και Πιερρουτσάκο (5π.) μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι. Από πλευράς Lobsters ο Τρέντσιος (8π.) ήταν εξαιρετικός (και) σε αυτό το διάστημα, βγαίνοντας μπροστά τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Lobsters παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο αμυντικό σκέλος και με την τριπλέτα των Τρικαλιώτη (6π.), Μπενιουδάκη (5π.) και Τρέντσιου (3π.) σφράγισαν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Λαγουτάρη (5π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν τελικά την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Lobsters είχαν 9/36 δίποντα, 11/31 δίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 4 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gallika and Piano BC είχαν 20/60 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Τρικαλιώτης με 23 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο, 7/12 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σταθόπουλος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 9/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Lobsters (Ραχμάν) : Δελάλης 3, Μπάρλας 4 (1), Μπενιουδάκης 15 (3), Ραχμάν, Τρέντσιος 19, Τρικαλιώτης 23 (7).

Gallika and Piano BC (Πιερρουτσάκος) : Γκίκας 3 (1), Κουμουτζέλης 7, Λαγουτάρης 13 (1), Παπαυφαντής 7 (1), Πιερρουτσάκος 9 (1), Σταθόπουλος 18.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών, αλλά και το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο του Σταθόπουλου.