12/12/2021
Delicatoi 10 10 16 8 - 44 -
Los Lampriniers 16 7 11 12 - 46 -

Los Lampriniers με καρδιά και ψυχή!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κύλισε πόντο – πόντο, οι Los Lampriniers κέρδισαν τους Delicatous με 44-46 και επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Los Lampriniers στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Ευγενεία, 4 του Βαμβακά και τρίποντο του Σκούρτα, προηγούνταν με 1-13, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ξύπνησαν οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Βρακά και 4 του Γουλανδρή, μείωσαν στους 6, 10-16!

Στην δεύτερη περίοδο οι Delicatoi συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με τους Βρακά – Γουλανδρή να σκοράρουν 4 πόντους ο καθένας, προσπέρασαν με 20-19, 3:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 20-23, μετά από καλάθια των Αντωνόπουλου και Ευγενεία, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Σκούρτας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Delicatoi είχαν τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 36-34, έπειτα από 7 πόντους του Γουλανδρή, 6 του Βρακά και τρίποντο του Αυγουλή. Τους μωβ διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γρύλλης (6π), Ευγενείας και Σκούρτας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και τελικά οι Los Lampriniers ήταν οι μεγάλοι νικητές με 44-46 , χάρη σε 4 πόντους του Γρύλλη, μεγάλο τρίποντο του Ευγενεία και καλάθι του Σκούρτα. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι και έτσι οι 4 πόντοι του Γουλανδρή και οι 4 του Βρακά δεν ήταν αρκετοί για το ροζ φύλλο αγώνα!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 15/46 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 16/61 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Delicatous ο Γουλανδρής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 8/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Los Lampriniers ο Γρύλλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 6/13 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες.

Delicatoi (Αυγουλής): Βρακάς 19 (1), Παπαχαράλαμπους 2, Γουλανδρής 19, Αυγουλής 4 (1), Μαλακατές

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Σκούρτας 10 (2), Γρύλλης 12, Μπελιβανάκης 2, Ευγενείας 13 (1), Βαμβακάς 4, Αντωνόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι δύο ομάδες μας πρόσφεραν ωραίο θέαμα παρά τις απουσίες τους!