19/03/2022
Pitbulls BC 1 14 14 12 - 41 -
Los Lampriniers 12 24 19 6 - 61 -

Los Lampriniers, έτσι όπως δεν τους έχετε ξαναδεί!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Los Lampriniers στον όγδοο όμιλο της  D2-League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Pitbulls με 41-61 στον Κολωνό, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Los Lampriniers, καθώς με 4 πόντους του Αποστόλου και άλλους τόσους του Αντωνόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 1-12. Τον μοναδικό πόντο των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Φεντιούκοβ από την γραμμή της φιλανθρωπίας!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Αποστόλου, 5 του Σκούρτα, 4 του Αντωνόπουλου, 4 του Ευγενεία και τρίποντο του Βασιλάκη, οι μοβ πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 15-36. Δεν μπόρεσαν οι Pitbulls να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τσοπάνογλου και τους 5 του Φεντιούκοβ, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Τζαβάρας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Los Lampriniers, αφού με ακόμη 8 πόντους του Γρύλλη, 4 του Γκόλια και 3 του Ευγενεία, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +26, 29-55. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Pitbulls να βρουν τα πατήματά τους, με τους Τζαβάρα και Κοντάκο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 29-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Λαμπρινής, αν και κατέβασε ταχύτητα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 41-61, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ευγενεία, Γρύλλη και Αποστόλου. Για τους γκρι στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζαβάρας και Φεντιούκοβ με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 15/46 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 20 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 22/67 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Pitbulls ο Φεντιούκοβ με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 5/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Los Lampriniers ο Αποστόλου με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/13 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Pitbulls (Φεντιούκοβ): Τσοπάνογλου 8, Πανταζόπουλος 2, Φεντιούκοβ 12, Κόττης, Τζαβάρας 14 (2), Κοντάκος 5, Γιαννόπουλος

Los Lampriniers (Ρίζος): Σκούρτας 5 (1), Ρίζος 2, Ευγενείας 9, Γρύλλης 12, Βαμβακάς 2, Αποστόλου 16, Γκόλιας 4 (1), Βασιλάκης 3 (1), Αντωνόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Los Lampriniers!