23/10/2019
Pink Flamingos 15 7 11 16 - 49 -
Athens Crips 11 15 14 14 - 54 -

«Λύγισαν» στο τέλος τους Flamingos οι Athens Crips!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Athens Crips, αφού επικράτησαν των ελλιπέστατων αλλά μαχητικών Pink Flamingos με 49-54 στο ΓΣΠ.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να παρατάχθηκαν με μόλις μία πεντάδα, όμως παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί. Έτσι λοιπόν, με καλάθια των Λαμπρινού, Γκαλά και Θεοδωρίδη προηγήθηκαν στο 10’ με 15-11. Οι Athens Crips που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στις ατομικές ενέργειες του Σμυρλή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Crips άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, ανεβάζοντας μάλιστα κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με τον Σμυρλή να συνεχίζει να τραβάει το… κουπί στην επίθεση και τους Γιγουρτάκη, Γκουγκούση και Κουγιουμτζόπουλο να συνδέονται με το καλάθι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-15, παίρνοντας το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στο φινάλε του ημιχρόνου (22-26).

Οι Pink Flamingos με μπροστάρη τον Ζαχαρόπουλο και άξιο συμπαραστάτη τον Γκαλά, παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στον πόντο (33-34). Οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, έκανα πιο ορθολογικές επιθέσεις και με δίποντα του Γκουγκούση διαμόρφωσαν το υπέρ τους 33-40 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν οι Athens Crips στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (35-48), χάρη στα καλάθια των Μαρκαντώνη, Γιγουρτάκη και Γκουγκούση. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Με την άμυνα να «σφίγγει» για τα καλά και τους Γκαλά και Γουσέτη να βάζουν μεγάλα σουτ, οι Flamingos μείωσαν σε 49-52 λίγα λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με βολές του Λάντζα πήραν δύσκολα τη νίκη με 49-54.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Λάντζας με 8 πόντους (3/8 δίποντα, 2/4 βολές, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαλάς με double double και 17 πόντους (3/11 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 8/12 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/31 δίποντα (29%), 7/22 τρίποντα (31,8%) και 10/18 βολές (55,6%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/65 δίποντα (33,8%), 1/12 τρίποντα (8,3%) και 7/19 βολές (36,8%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Λαμπρινός 8 (1), Θεοδωρίδης 7 (1), Γκαλάς 17 (1), Γουσέτης 6 (2), Ζαχαρόπουλος 11 (2 τρ., 15 ριμπ.)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 6, Γκουγκούσης 13 (1), Σκαφτούρος, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 12, Λάντζας 8, Μαρακάκης 6, Γιγουρτάκης 7 (11 ριμπ.), Μαρκαντώνης 2

Τι μας άρεσε: Παρά τις απουσίες τους, οι Pink Flamingos φάνηκαν αντάξιοι των προσδοκιών και έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη.