25/09/2020
Στιφάδο Bulls 11 14 23 15 - 63 -
Hall of Fame 15 11 13 11 - 50 -

Λύγισαν την Hall of Fame οι Στιφάδο Bulls!

Δύο στα δύο για τους Στιφάδο Bulls στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν την μαχητική πεντάδα της Hall of Fame με 63-50, αφήνοντάς την χωρίς νίκη, παρά το γεγονός πως ήταν ανταγωνιστική μέχρι το φινάλε!

Καλύτερη ήταν η Hall of Fame στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 5 πόντους του Σταυρόπουλου, 3 του Αγγελόπουλου και τριποντάκι του Χόντου, προηγήθηκε με 11-15. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους έβαλαν οι Καττής, Μιχάλης, Μπαλαούρας, Μαστρακούλης και Θεοδωρόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Φημισμένοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους και με 5 νέους πόντους του Σταυρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-26. Το δίδυμο Βρεττού – Πρόκου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Στιφάδο Bulls σε εκείνο το διάστημα με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κοσμίδη πάτησε γκάζι και με 7 πόντους του Μπασδάνη, 4 του Μιχάλη, 4 του Θρουβάλα και τρίποντα των Πρόκου – Ντούφα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 48-39. Την Hall of Fame κράτησαν ζωντανή σε εκείνο το διάστημα οι Χόντος (7π), Σταυρόπουλος (3π) και Αγγελόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 48-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Ταύροι” είχαν περισσότερες δυνάμεις και με ακόμη δύο τρίποντα του Μπασδάνη και 4 πόντους του Μαστρακούλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-50. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Αγγελόπουλος (5π) και Σαραντόπουλος (4π), ενώ έμειναν με 4 παίχτες λόγω αποβολής του τελευταίου με πέμπτο φάουλ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 21/51 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 12/44 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Μιχάλης με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Σαραντόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Μπαλαούρας 2, Πρόκος 9 (2), Καττής 4, Μαστρακούλης 6, Θεοδωρόπουλος 2, Μιχάλης 12, Θρουβάλας 4, Μπάγιας, Μπασδάνης 12 (2), Βρεττός 7, Ντούφας 5 (1)

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 13 (2), Χόντος 8 (1), Σταυρόπουλος 13 (2), Κριθαρούλας 6

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια που έκανε η πεντάδα της Hall of Fame κόντρα στους πολύ δυνατούς φέτος Στιφάδο Bulls!