30/09/2024
Athens Touvlakers 18 20 16 12 - 66 -
LazerWolves 17 11 19 14 - 61 -

Τα χρειάστηκαν στο τέλος, αλλά δεν λύγισαν οι Touvlakers!

Οι Athens Touvlakers μπορεί να έκαναν τα εύκολα, δύσκολα όμως ξεπέρασαν το εμπόδιο των LazerWolves καθώς επικράτησαν με 66-61 και έτσι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη Development 2 League. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους και στο τέλος κατάφεραν να αγχώσουν τους γηπεδούχους με ένα ξέσπασμα του Παπαθωμά, ωστόσο ο Νάσης «μίλησε» στο τέλος και χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στους Touvlakers.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού βρήκαν το Νάση σε… κέφια και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 8-4. Καρακατσάνης από τη μία και Λειβαδάς από την άλλη σκόραραν από μακριά, ενώ ο Αντωνακόπουλος λίγο αργότερα έδωσε το προβάδισμα στους LazerWolves (15-17). Ο Μαρίνος, όμως, δεν είχε πει τη τελευταία «λέξη» και με τρίποντο διαμόρφωσε το 18-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Touvlakers μπήκαν με φόρα στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν στο 27-17. Ο Αντωνακόπουλος πέτυχε σερί καλάθια, ωστόσο Νάσης και Αγκουριδάκης είχαν το τρόπο για να κρατήσουν το καλό προβάδισμα της ομάδας τους (31-23). Το τρίποντο του Λειβαδά, αλλά και οι εύστοχες προσπάθειες των Λεμπούση, Νάση έφεραν πάλι την διαφορά στο +10(38-28) και έτσι πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα.

Ο Παπαθωμάς έβγαλε αντίδραση, ενώ και ο Καρακατσάνης έκανε καλά τη δουλειά του με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν σε «απόσταση αναπνοής» (38-37). Ο Λειβαδάς ξεκόλλησε επιθετικά τους Touvlakers, οι οποίοι δεν είχαν μπει καλά σε αυτό το δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Νάση έκαναν το 46-39. Ο Τούμπαλης πάλεψε με τα μακρινά σουτ του να κρατήσει κοντά τους LazerWolves, αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +7(54-47).

Οι Athens Touvlakers έδειχναν να ελέγχουν τη κατάσταση στη τέταρτη περίοδο και όλα προμήνυαν μία εύκολη επικράτηση. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι και ο Παπαθωμάς συγκεκριμένα είχε αντίθετη απόψη. Η αρχή έγινε με το δικό του τρίποντο για το 64-55, με τον Καρακατσάνη να ακολουθεί (64-58), ενώ και πάλι μία τρίποντη «βόμβα» του Παπαθωμά έγραψε το 64-61 και έτσι τα πάντα ήταν ανοιχτά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Νάσης ήταν εκείνος που έβγαλε από τη δύσκολη θέση τους Athens Touvlakers και έδωσε επίσημα τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 66-61.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Νάσης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τους LazerWolves ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Παπαθωμάς με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 7(5ρ.), Λεβειδιώτης 2(5ρ.), Λειβαδάς 12(4ρ.), Λεμπούσης 10(10ρ.), Μαρίνος 9(4ρ.), Νάσης 20(12ρ.), Παπαδήμας 6(10ρ.)

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 14(9ρ.), Καρακατσάνης 13(8ρ.), Μεϊκόπουλος 2(6ρ.), Παπαθωμάς 18(12ρ.), Τούμπαλης 14(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του παιχνιδιού!