04/06/2022
Αμόκ - - - - - - -
Kasonic Beers - - - - - - -

Λύγισε τους Kasonic η Αμόκ!

Μια αναμέτρηση με γρήγορο ρυθμό και διάθεση για ελεύθερο μπάσκετ παρακολουθήσαμε το βραδάκι της Παρασκευής στο Athens Sports Hall, με την ΑΜΟΚ να επικρατεί με 54-40 των Kasonic, πατώντας… γκάζι στο τελευταίο μέρος του αγώνα!

Οι γκρι μπήκαν με μπόλικη διάθεση στο παρκέ του Κολωνού και οδηγούσαν το σκορ μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, με τους Γιώργο Ζυγούρη, Κόκκαλη και Ματακίδη να φαίνονται σε καλή μέρα. Βιγικάκης και Μιχαλόπουλος ανέβασαν στη συνέχεια ρυθμό για την ομάδα του Δουρακάκη, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-12 για ΑΜΟΚ.

Η γηπεδούχος βελτιώθηκε και με τον Μιχαλόπουλο να βρίσκει το… χέρι του από τα 6.75 για τα καλά, προηγήθηκε με 26-22 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Γιώργος ο Ζυγούρης έβαλε κάποια… δικά του καλάθια και κράτησε τους Kasonic στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 29-28 με τρίποντο του Γράψα!

Συνέχισε να είναι άκρως ισορροπημένο το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Ορφανό να προσπαθεί να δώσει γρήγορο ρυθμό με απανωτά coast to coast. Οι Μιχαλόπουλος και Βιγικάκης ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα και οδήγησαν εκ νέου την ΑΜΟΚ στο προβάδισμα με 43-35 για τρίτο δεκάλεπτο.

Δεν επεφύλασσε κάποιο… come back των Kasonic Beers η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα, με την ΑΜΟΚ να κρατάει τον έλεγχό του και να φτάνει εν τέλει στη νίκη, με τον πίνακα να γράφει το 54-40 ως τελικό σκορ για την παρέα του Δουρακάκη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Μιχαλόπουλος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Kasonic ξεχώρισε ο Γιώργος Ζυγούρης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/37 δίποντα, 10/40 τρίποντα, 4/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 6/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 15 λάθη.

ΑΜΟΚ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 8, Ορφανός 6, Τριανταφύλλης 4, Μιχαλόπουλος 16, Καστρίτης 9, Κατσαρός, Τσιάμης, Αβαρκιώτης 5, Ιωαννίδης, Γράψας 6, Πρωτόπαπας.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ζυγούρης Β. 4, Ζυγούρης Γ. 16, Ματακίδης 11, Γκόνης 2, Κόκκαλης 7, Γεωργακλής.

Τί μας άρεσε: Όμορφο πραγματικά παιχνίδι και τα 40 του λεπτά!