17/03/2022
Λύκοι 8 15 11 9 - 43 -
Aballiers 10 4 15 9 - 38 -

Λύκοι, οι ζημιάρηδες!

Την έκπληξη της 16ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της D2-League έκαναν οι Λύκοι, καθώς με όπλο την άμυνά τους κέρδισαν τους Aballiers με 43-38 στο ΣΕΦ, στερώντας τους την ευκαιρία να εδραιωθούν στην δεύτερη θέση!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aballiers στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Γραμματικού, τρίποντο του Σωτήρη Θάνου και καλάθι του Κρητικού, προηγούνταν με 2-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Κούβελα και Σάββα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στο καλάθι, 8-10!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Λύκοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κατσίκη και 3 του Χαραλαμπίδη έτρεξαν 15-0 σερί και έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 23-10, 1:00 για την ανάπαυλα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Κρητικός έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση των μπλε και με 4 δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 23-14!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aballiers επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 4 πόντους του Βερνίκου και τριποντάκι του Γραμματικού, πλησίασαν στους 2, 31-29, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 34-29, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αρβανίτης με το δεύτερο τρίποντό του, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο και ο Σάββας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-29!

Με 4 πόντους του Γραμματικού και καλάθια των Τζιλιάνου – Σωτήρη Θάνου, οι μπλε πήραν κεφάλι στο σκορ με 34-37, 7:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Λύκοι ήταν καλύτεροι στο υπόλοιπο της συνάντησης και με μπροστά τον Σάββα με 4 πόντους, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 43-38.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 13/52 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 14/35 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των Λύκων ο Χαραλαμπίδης με 5 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 2/7 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Κρητικός με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Λύκοι (Σάββας): Κούβελας 10, Σάββας 13 (2), Αρβανίτης 6 (2), Χαραλαμπίδης 5, Δρόσος 2, Κατσίκης 5, Γιαννικόπουλος 2

Aballiers (Μανώλης): Κρητικός 9, Θάνος Σ. 7 (1), Παγάνος 2, Γραμματικός 12 (1), Τζιλιάνος 4, Θάνος Ν., Τσαρτσάρας, Μανώλης, Μιτουλάκης, Βερνίκος 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Λύκων μέσα στην ρακέτα