16/03/2022
Oklaχώμα - - - - - 62 -
Τα Βουνά - - - - - 47 -

Λύγισε τους Ι5 η Oklaχώμα

Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Τετάρτης στο Promitheas Park. Πιο αναλυτικά, η OklaΧώμα υποδέχθηκε τους μόλις 6 Ι5 σε 1 παιχνίδι που ήταν κοντινό για 3 δεκάλεπτα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν μια σημαντική νίκη. 62-47 ήταν το τελικό αποτέλεσμα!

Πολύ δυνατό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο. 6 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Ψαλτάκης για τους γηπεδούχους, ενώ άλλους τόσους έβαλε ο Τσιρώνης για τους Ι5. 16-13 ήταν το επιμέρους σκορ, με την OklaΧώμα να δημιουργεί έτσι μια διαφορά 3 πόντων.

Στο +8 έφτασαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. 6 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για την ομάδα του Μπερδέση, κάτι που άμεσα μαρτυράει την επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας. Από 2 καλάθια είχαν Αγγιούς και Λιόλιος για τους μόλις 6 Ι5. 17-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Το μόνο που κατάφεραν οι Ι5 ήταν να μειώσουν κατά 1 πόντο την διαφορά (-7). Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για την OklaΧώμα ο Ρήγκος που έκανε τα πάντα. Είχε 4 πόντους, ενώ μάζεψε πολλά ριμπάουντ και έπαιξε καταπληκτικές άμυνες. 4 είχε και ο Γεωργακόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 9 πόντους με 3 τρίποντα πέτυχε το επιθετικό υπερόπλο Παπανικολάου. 14-15 ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η OklaΧώμα δεν αστειεύτηκε. Γνωρίζοντας την δύναμη των Ι5, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ξέφυγαν στο σκορ και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. 62-47 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. 5 πόντους πέτυχε ο Ορφανίδης και 2 ακόμα καλάθια έβαλε ο Ψαλτάκης. 3 πόντους για τους Ι5 είχε ο Τσιρώνης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρήγκος με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ (1-13), 2 ασίστ και 4 λάθη σε 31:30 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7) και 2 λάθη σε 36:31 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 27/72 σουτ (38%), 4/21 τρίποντα (19%), 4/11 βολές (36%), 54 ριμπάουντ (13-41), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη. Οι Ι5 είχαν 17/68 σουτ (33,%), 4/29 τρίποντα (14%), 9/14 βολές (64%), 38 ριμπάουντ (8-30), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 9 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Γεωργακόπουλος 10 (12 ριμπ), Γκάβρανιτς 10, Λιούρδης 4, Μπερδέσης 3, Ορφανίδης 9, Πετρίτσης, Πουλουπάτης, Ρήγκος 8 (14 ριμπ), Χρυσανθακόπουλος 4, Ψαλτάκης 14.

I5(Λιόλιος): Αγγιούς 10, Αναστασόπουλος 2, Δόγκαλης 4, Λίολιος 6 (12 ριμπ), Παπανικολάου 16 (8 ριμπ), Τσιρώνης 9 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα που επικράτησε κατά την διάρκεια του αγώνα!