11/03/2024
Beeranhas 2 16 16 10 19 63 -
All Blacks 11 13 8 12 10 54 -

Μάχη με δύο παρατάσεις και η «μπίλια» έκατσε στα Beeranhas!

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν Beeranhas και All Blacks για να λύσουν τις διαφορές τους, με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν τη νίκη με 63-54. Μπορεί οι δύο ομάδες να είναι… αδιάφορες στα τελευταία ματς, μιας και τα Beeranhas έχουν κλείσει τη θέση τους στα Playoffs, ενώ οι All Blacks έχουν μείνει εκτός, αλλά η νίκη πάντα αποτελεί στόχο για αμφότερες. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 13 συνολικά (13-12), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-16.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους All Blacks να βλέπουν τους αντιπάλους τους να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν και έτσι έφτιαξαν ένα σερί 0-11. Σαμαρτζής και Χερβατίδης σκόραραν πίσω από τα 6,75, ενώ Μπούρος και Τσαλουκίδης βοήθησαν επίσης με τα δικά τους καλάθια για να φτάσει εκεί το σκορ. Τα Beeranhas ήταν… άφαντα στο πρώτο δεκάλεπτο και πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με τον Μπαλατσούκα λίγο πριν τελειώσει η περίοδος, για το 2-11 που ήταν και το σκορ με το οποίο πέρασε το δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» στη δεύτερη περίοδο και γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά, καθώς ο Αναγνωστόπουλος έκανε την αρχή και οι Ευαγγέλου-Χαϊδάκης έγραψαν το 10-13. Παρά τις καλές άμυνες που έβγαλαν τα Beeranhas, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους επιθετικά και έτσι στη συνέχεια Τσαμάλης και Μπούρος βρήκαν τρόπο να κρατήσουν μπροστά τους All Blacks με 12-18. Ο Χαϊδάκης πήρε προσπάθειες πάνω του και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να απομακρυνθούν και έτσι το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 18-24.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τα ηνία στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τον Ευαγγέλου όμως να βγάζει αντίδραση και να φέρνει την ομάδα του σε απόσταση δύο πόντων (26-28). Οι γηπεδούχοι πήραν τελικά για πρώτη φορά το προβάδισμα στα χέρια τους, όταν ο Κουγιεντάκης βρήκε στόχο από το τρίποντο, κάνοντας το 31-30. Τα Beeranhas έφτασαν στο +4(34-30), ενώ ο Τσαλουκίδης «μίλησε» τελευταίος στο δεκάλεπτο για το 34-32.

Η ψυχολογία είχε ανέβει στη πλευρά των Beeranhas, τα οποία έφτιαξαν ένα σερί και ξέφυγαν στο 40-34. Μάλιστα έμειναν μπροστά μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά οι All Blacks δεν θα τα παρατούσαν έτσι εύκολα. Ο Καλλιώρας πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο (43-41), ενώ και ο Μπούρος έφερε στο πόντο την ομάδα του, μετά τη μία βολή του Χαϊδάκη (44-43). Ο Τσαμάλης στο τέλος είχε ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά έβαλε μία βολή και έτσι το 44-44 έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι All Blacks πέρασαν μπροστά με Τσαμάλη και Σπυρόπουλο (44-49), ωστόσο αυτή τη φορά τα Beeranhas ήταν αυτά που βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο φινάλε. Ο Ευαγγέλου στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο έγραψε το 49-51, ενώ ο Χαϊδάκης πήγε στη γραμμή των βολών 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με «κρύο αίμα» ισοφάρισε σε 51-51, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν στη τελευταία επίθεση και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και δεν «κοίταξαν» ξανά πίσω τους. Ο Χαϊδάκης την κρίσιμη στιγμή δήλωσε «παρών» και με ένα τρίποντο, αλλά και μία ασίστ στον Μιχαηλίδη επέτρεψε στην ομάδα του να «καθαρίσει» τη νίκη, με το τελικό σκορ να γράφει 63-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ευαγγέλου με 18 πόντους, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους All Blacks ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπούρος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 6(6ρ.), Δέτσης, Ευαγγέλου 18(10ρ.), Κουγιεντάκης 7(7ρ.), Μιχαηλίδης 7(9ρ.), Μπαλατσούκας 6(11ρ.), Χαϊδάκης 19(8ρ.)

All Blacks (Σαμαρτζής): Καλλιώρας 3(5ρ.), Μπούρος 14(14ρ.), Σαμαρτζής 11(11ρ.), Σπυρόπουλος 5(8ρ.), Τσαλουκίδης 5(4ρ.), Τσαμάλης 9(4ρ.), Χερβατίδης 7(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Την αυταπάρνηση που έδειξαν οι δύο ομάδες στο ματς!