22/09/2024
Novibet 9 13 18 7 - 47 -
Buzzer Beer 16 17 14 22 - 69 -

Μαγεία Αθανασιάδη!

H Novibet ξεκίνησε με ενθουσιασμό το παιχνίδι, είχε τον έλεγχο στο πρώτο πεντάλεπτο και το προβάδισμα με πρώτο βιολί τον Σεραφόπουλο με 5 πόντους(7-2). Στην συνέχεια η Buzzer Beer με τον Αποστόλου με 5 πόντους να δίνει την ώθηση, τον Ντάκουλα με 4 να παίρνει την σκυτάλη και τον Αθανασιάδη με 7 συνεχόμενους να βάζει το τρένο στις ράγες του, πήρε τα ηνία και προσπέρασε με 9 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με την τριάδα Τσάλλα, Παππά και Παππά να βάζουν από 3 πόντους πλησίασαν τη διαφορά στους 4, αλλά οι φιλοξενούμενοι πατώντας και πάλι το γκάζι με κορυφαίο τον Αποστόλου με 7 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(22-33).

Στην τρίτη περίοδο, ήταν η σειρά της Νovibet να πατήσει καλύτερα στο παρκέ και με τον Αποστολίδη να παίρνει φωτιά με 7 πόντους και τον Γκίζη να σκοράρει 4, πλησίασε ακόμα και στο τρίποντο. Η Buzzer Beer ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο τρίλεπτο και με κορυφαίο τον Αθανασιάδη με 7 πόντους, τον Χάντικα να βάζει 5 και τον Κολέγκα να σκεπάζει τα καλάθια , ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +7(40-47).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Κωνσταντίνου Αθανασιάδη. Ο δαιμόνιος γκαρντ των φιλοξενούμενων με 12 προσωπικούς πόντους και υπέροχες εμπνεύσεις έκανε την διαφορά για την ομάδα του, χαρίζοντας τη νίκη με 47 – 69. Για την Novibet που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να τον περιορίσει, ξεχώρισε ο Ζάγαρης με 4 πόντους.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αθανασιάδης με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Γκίζης με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Novibet(Λώμης): Αποστολίδης 9, Ζάγαρης 5, Καβαρνός, Μαρής 6, Μπαλωμένος, Παππάς 6, Σεραφόπουλος 8(7ρ.), Τσάλλας 2, Παππάς 4, Γκίζης 7(8ρ.).

Buzzer Beer(Αποστόλου): Αθανασιάδης 29, Αποστόλου 15(8ρ.), Αρχοντάκης, Κολέγκας 8(9ρ.), Ντάκουλας 6(9ρ.), Παρήμερος 4 , Χάντικας 7.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Κωνσταντίνου Αθανασιάδη.