14/10/2023
Bulldogs 21 19 11 20 - 71 -
Tinder Bologna 12 13 14 17 - 56 -

Μαγεία Βασιλάκου!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution τα Bulldogs με τον Δημήτρη Βασιλάκο να προσφέρει πολλές στιγμές μαγείας, έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν άνετα στην τελική επικράτηση με 71 – 56 απέναντι στην Tinder Bologna.

Τα Bulldogs μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Ο Κορκίδης δεν είχε αντίπαλο στο μέγεθος του και δημιουργούσε από το low post, ο Λούβαρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 8 πόντους και Βασιλάκος(4), Δημητρακόπουλος(4) και Απέργης(3) συμπλήρωναν την πεντάδα που οδηγούσε στο προβάδισμα τους γηπεδούχους. Η Tinder δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, είχε τεράστια υψομετρική διαφορά και αναγκαστικά απειλούσε κυρίως από μακριά με Καραμαλίνγκα και Ανδρικόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο.

Ίδια εικόνα είχαμε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Βασιλάκο να οργανώνει καταπληκτικά την επίθεση των προπορευόμενων, τον Απέργη(6) να τρυπάει την αντίπαλη άμυνα και τους Κορκίδη – Δημητρακόπουλο να βάζουν από 4 ποντάκια για το 40 – 25 του πρώτου ημιχρόνου. Η Tinder έβγαζε διάθεση, αντιμετώπιζε όμως τα ίδια προβλήματα στις δύο πλευρές του γηπέδου, με Καραμαλίγκα(5) και Κοντομίχο(4) να παλεύουν να κρατήσουν χαμηλά τη διαφορά.

Η Bologna ήταν ελαφρώς καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και βρίσκοντας λύσεις από την τριάδα Κοντομίχου, Ανδρικόπουλου και Αραμπατζόγλου που πέτυχαν από 4 πόντους, πλησίασε στους 12. Στην αντίπερα όχθη, οι Οράνιε δεν ήταν τόσο εύστοχοι στην επίθεση, όμως με τον Δημητρακόπουλο πρώτο σκόρερ με 5 και τους Απέργη, Διαμάντη και Λούβαρη να προσφέρουν από ένα καλάθι, δεν απειλήθηκαν και κράτησαν διψήφια διαφορά(51-39).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν πιο χαλαρές, η σκοπιμότητα έπεσε σε δεύτερη μοίρα με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ιδιαίτερα. Κοντομίχος - Ανδρικόπουλός με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους, όμως τα Bulldogs με τον Βασιλάκο(6) να συνεχίζει το βιολί του, τον Κορκίδη να κερδίζει τις μάχες μέσα στο ζωγραφιστό και τους Δημητρακόπουλο – Διαμάντη να βάζουν από ένα τρίποντο, έφτασαν εύκολα στο τελικό 71-56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Κορκίδης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καραμαλίγκας με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Bulldogs είχαν 27 / 67 τρίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Η Tinder είχε 20 / 54 δίποντα, 3 / 13 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Bulldogs(Απέργης): Απέργης 14, Βασιλάκος 10(9 ασίστ), Δημητρακόπουλος 18, Διαμάντης 5(7ρ.), Κατωγιαννάκης, Κορκίδης 10(15ρ.), Λούβαρης 12(10ρ.), Χειλάς 2.

Tinder Bologna(Καραμαλίγκας):Ανδρικόπουλος 14(8ρ.), Αραμπατζόγλου 7, Καραμαλίγκας 12(11ρ.), Κοντομίχος 19, Παπαπαύλου.

Τι μας άρεσε:Τα λέει ο τίτλος του κειμένου και να προσθέσουμε σε αυτό την τρομερή ικανότητα του Απέργη να τρυπάει την αντίπαλη άμυνα.