10/03/2024
Baca Juniors BC 16 11 16 4 - 47 -
Khazad Dooms 10 11 20 22 - 63 -

Μάγεψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Khazad Dooms!

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να διαχειρίζονται τις δυνάμεις τους λόγω των πολλών απουσιών τους και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-10 χάρη στα καλάθια των Μαρτίνη, Κασφίκη και Γαργαλάκου. Για τους φιλοξενούμενους ο Σχινάς ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 11 πόντους. Η Baca με μπροστάρη τον Γαργαλάκο πήρε αρχικά διψήφια διαφορά, όμως οι Dooms απάντησαν άμεσα με τον Ράντο και επέφεραν την διαφορά στο -6 (27-21).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Σχινά, Ράπτη και Ράντο πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι "ερυθρόλευκοι" που δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τον Γαργαλάκο και πήραν και πάλι το προβάδισμα με 43-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ντζερεμέ και Τσαντίλα, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-22 και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 47-63. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν την ήττα σε μια αναμέτρηση που για τρία δεκάλεπτα ήλεγχαν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σχινάς με 23 πόντους (5/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/9 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρτίνης με επίσης 23 πόντους (10/18 δίποντα, 3/4 βολές).

Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 2, Μαγκούτης, Γαργαλάκος 13, Παπαλάμπρου, Μαρτίνης 23, Μπίζος 9

Khazad Dooms (Ντζερεμές): Ράντος 15 (1), Ράπτης 6, Ντζερεμές 4 (1), Σακελλαρίδης 3, Σχινάς 23 (3), Τσαντίλας 12

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο.