07/05/2023
Varicurry B.C 7 20 15 13 - 55 -
Limoges 21 13 20 14 - 68 -

"Magic" Σταματόπουλος, "Showtime" Limoges!

Υπήρξαν στιγμές που η μπάλα... χάθηκε και εμφανίσθηκε ξαφνικά στο καλάθι των Varicurry, με τη Limoges να επιβάλλεται των γεμάτων ενέργεια γηπεδούχων με 55-68 στο ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι με πανέμορφες φάσεις και τρομερό τέμπο!

Με έναν φοβερό και χωρίς... αντίπαλο Παπαδόπουλο, η Limoges έβαλε τη μπάλα στο καλάθι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα και τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Varicurry προσπάθησαν να απαντήσουν με γρήγορο ρυθμό αλλά ήταν αστοχοι, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 7-21 και τον Κολέτσο να ξεχωρίζει για τους "κίτρινους".

Ο Ζορμπάνος ήθελε τη μπάλα και την πήρε, σκόραρε και μαζί με τη δική του αγωνιστική... έκρηξη οι Varicurry ανέβηκαν και μείωσαν στο 21-28, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι! Η Limoges συνέχισε να παίζει όμορφο μπάσκετ και να μοιράζει τη μπάλα γρήγορα στο επιθετικό μισό, μένοντας μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 27-34.

Ανέβασαν τη διαφορά πολύ ψηλά, έλεγξαν τον ρυθμό και παρά τις προσπάθειες των Ζορμπάνου και Αναγνωστόπουλου, οι φιλοξενούμενοι με τους Παπαδόπουλο και Αντωνόπουλο στα... καλύτερά τους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 42-54 μπροστά και έμενε πλέον ένα τελευταίο βήμα για τη νίκη.

Κάτι οι φωνές του Ευριπιώτη, κάτι η εμπειρία και η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι και το ροζ φύλλο αγώνα μπήκε στο... τσεπάκι του coach της Limoges, με το τελικό 55-68 να χωρίζει τις δύο παρέες!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σταματόπουλος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Varicurry ξεχώρισε Βαγγέλης ο Ζορμπάνος με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/30 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 8/25 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Varicurry (Ζορμπάς): Δέδες 7, Παϊκόπουλος 3, Αναγνωστόπουλος 10, Στρουμπούλης 5, Κολέτσος 7, Κολοβός 2, Ζορμπάνος 21.

Limoges (Ευριπιώτης): Αντωνόπουλος 17, Μπραντίτσας 1, Παναγάτος 6, Σταμάτης 13, Σταματόπουλος 12, Παυλίδης 5, Παπαδόπουλος 6, Ρουμελιώτης 8.

Τί μας άρεσε: Σταματόπουλος στο παρκέ σημαίνει θέαμα και πολύ... no look!