02/12/2023
Athens Pistols 11 22 6 16 - 55 -
Aladalon 13 10 23 20 - 66 -

"Μαγικό" δεύτερο μέρος και νίκη για τους Aladalon!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους μόλις πέντε Athens Pistols να σφίγγουν την άμυνά τους και να βλέπουν μόνο τον Βαγγέλη να τους... ξεφεύγει, με τον πολυδιάστατο φόργουορντ των Aladalon να αντιπαραβάλει αντίσταση στον Σαμουήλ, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενουμενους με σκορ 11-13. Ο Ρήγας όμως ήταν καταπληκτικός, οι Καρνάβας και Σαμουήλ ομοίως και έδωσαν αέρα 10 πόντων στην ομάδα τους στη λήξη του ημιχρόνου, 33-23!

Οι Aladalon όμως δεν πτοήθηκε, το αντίθετο! Έτοιμος για... πόλεμο και ανατροπή ο Βασίλης Βαγγέλης, πήρε προσπάθειες, εκτέλεσε από την περιφέρεια καθώς και σε καταστάσεις αιφνιδιασμου και έφερε ξανά την παρέα του πολύ κοντά σκορ, με τους Pistols παράλληλα να αδυνατούν να σκοράρουν και να έχουμε πλήρη ανατροπή, με το 39-46 πλέον να δίνει προβάδισμα νίκης στους Aladalon! Η απίστευτη κατάσταση στην οποία βρέθηκε η παρέα του Βαγγέλη δε σταμάτησε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 55-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Βαγγέλης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λαθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Ρήγας με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 τάπες.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/34δίποντα, 8/25τρίποντα, 1/5 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 8/28τρίποντα, 6/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 4 λάθη.

Athens Pistols (Ρήγας): Ανδρικόπουλος 1, Καρνάβας 16, Μανώλης 2, Ρήγας 17, Σαμουήλ 19.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 6, Βαγγέλης 27, Κτενίδης 9, Λίτσας 9, Μένεγας 6, Σαλτουρίδης 2, Συλιγνάκης 7.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των Aladalon!