28/05/2023
Alepoudiarides BC 20 25 19 29 - 93 -
Hurricanes 9 12 5 24 - 50 -

Μαγικοί Alepoudiarides!

Το εισιτήριο για τους "32" της Summer Evolution League πήραν χθες οι Alepoudiarides, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής του όγδοου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Hurricanes με 93-50 και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση!

Από πολύ νωρίς οι Alepoudiarides πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Ντίμπρα και 7 του Πατάκα, προηγήθηκαν με 20-9. Ο Ταμιωλάκης και ο Ρούπας με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Φραντζολά, δύο του Γιώργου Παυλάκου, 6 πόντους του Πατάκα και 5 του Ντίμπρα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 45-21. Δεν μπόρεσαν οι Hurricanes να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Περσίτσα και τους 4 του Σακελλαρίου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Κωνσταντίνου, 4 του Ντίμπρα, 4 του Χρήστου Παυλάκου και τριποντάκι του Φραντζολά, έφτασαν στο +38, 64-26. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε ρυθμό η παρέα του Κοσσυβάκη, με τον Βασιλειάδη να βάζει ένα τρίποντο και τον Περσίτσα να ευστοχεί μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 64-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τις "Αλεπούδες' να επικρατούν με 93-50 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φραντζολά, Πατάκα, Γιώργου Παυλάκου, Ντίμπρα και Κωνσταντίνου. Για τους "Τυφώνες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σακελλαρίου, Λατίφης και Ρούπας, Ταμιωλάκης και Βασιλειάδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 26/53 δίποντα και 12/38 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 16/46 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τους Alepoudiarides ο Ντίμπρα με 20 πόντους (triple-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Λατίφης με 12 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Alepoudiarides (Παπαδημητρίου): Πατάκας 29 (2), Τζιώτης 2, Παυλάκος Γ. 13 (3), Κωνσταντίνου 6, Ντίμπρα 20 (2), Αρμούτης 4, Παυλάκος Χ. 4, Φραντζολάς 15 (5)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 12 (3), Ρούσσος, Βασιλειάδης 4, Περσίτσας 7, Μάκρης, Ρούπας 12, Σακελλαρίου 8, Ταμιωλάκης 7

Τι μας άρεσε: Τα δύο καρφώματα του Τζούλιο Ντίμπρα!