20/09/2024
Alpinists BC 12 12 13 15 - 52 -
Sepolia Sharks 6 11 14 20 - 50 -

Ο Μαγκανιάρης "υπέγραψε" την νίκη των Αλπινιστών!

Παρασκευή βράδυ στο Μαζαράκη οι Αλπινιστές αντιμετώπισαν τους Sepolia Sharks για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup. Οι γηπεδούχοι τα χρειάστηκαν αλλά στο τέλος είχαν την ψυχραιμία και πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας μια διαφορά 10 πόντων (12-2).Σε αυτό το διάστημα Λυμπερόπουλος και Μαγκανιάρης είχαν από 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ Γούλας και Παπαντωνίου από 2. Από τους φιλοξενούμενους πέτυχαν πόντους οι Μακαρίτης, Σπυρόπουλος και Λεβεντούρης.

Οι Αλπινιστές μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 19-12. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Λυμπερόπουλος, Μαγκανιάρης και Παπαντωνίου. Οι Sharks συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν στους 7 πόντους με τους Χούσο, Μπαρτσώκα και Σπυρόπουλο. Έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες με 7 πόντους διαφορά μεταξύ τους.

Μετά την ανάπαυλα και λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περίοδου οι Μπλε έτρεξαν ένα επιμέρους 0-6. Χούσος, Σπυρόπουλος και Μακαρίτης έκαναν συνεχώς γρήγορες επιθέσεις και μείωσαν την διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση και προηγήθηκαν ξανά στο παιχνίδι, με τους Μαγκανιάρη και Καρίκα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αλπινιστές τα χρειάστηκαν, καθώς είδαν την ομαδα τους να μένει πίσω στο σκορ με 5 πόντους. Ο Χούτος έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Αλπινιστών, παίρνοντας στις πλάτες του την ομάδα του. Όμως στα τελευταία "1:30" οι Άσπροι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν με 2 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τον Μαγκανιάρη να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο τέλος ο Μαγκανιάρης κλείδωσε το ματς με τις δύο εύστοχες βολές του. Το τελικό σκορ ήταν 52-50.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Λυμπερόπουλος  με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Σπυρόπουλος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Alpinists(Μαρούδης): Γούλας 6, Καββαδίας, Λιοφάγος, Λυμπερόπουλος 10, Μαγκανιάρης 22, Παπαντωνίου 8, Ποντίκας, Συκάρης.

Sepolia Sharks (Κορμανός): Καντιώτης 1, Κορμανός 3, Λεβεντούρης 2, Μακαρίτης Θ. 4, Μακαρίτης Γ. 2, Μπαρτσώκας 4, Σελεμενάκης 3, Σπυρόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Τα καυτά τρίποντα του Μαγκανιάρη.