27/11/2021
Milwaukee Sucks 17 9 13 11 - 50 -
Gladiators 16 18 13 14 - 61 -

«Μάγκικη» νίκη για τους Gladiators!

Τι κι αν αγωνίστηκαν με μόλις 6 παίκτες, οι Gladiators κατέθεσαν την ψυχή τους στα Λιόσια και πήραν μία σπουδαία νίκη με 61-50 κόντρα στους Milwaukee Sucks!

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αποκτήσει εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν το μπάσκετ τους. Οι Gladiators προηγήθηκαν με 11-1 αλλά οι Sucks αντέδρασαν και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-16. Μαριόλης από την μία με 7 πόντους και Πρίτσος από την άλλη με 8, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Gladiators με μπροστάρη τον μεγάλο ηγέτη τους Βασίλης Τσακίρη, ανέκτησαν το προβάδισμα, έτρεξαν ένα επιμέρους 18-9 και πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 8, 34-26. Ο Τσακίρης σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και έσυρε τον χορό για την ομάδα του. Για τους Sucks, σε εκείνο το διάστημα 6 πόντους έβαλε ο Σταύρος Φωτόπουλος.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι Gladiators, διατήρησαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού κρατώντας την διαφορά τους στους 8 πόντους, κλείνοντας την περιόδο στους 8, 47-39. Για τους «πολεμιστές» 8 πόντους έβαλε ο Βασίλης Τσακίρης, ενώ για την ομάδα του Γκολφινόπουλου, 5 έβαλε ο Απόστολος Μιχάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gladiators με την εμπειρία τους κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και ανέβασαν κιόλας την διαφορά τους στους 11, 61-50 παίρνοντας μία σπουδαία και σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Οι Sucks, «πλήρωσαν» την αποχή που είχαν, μιας και ήταν ορατή η απουσία ρυθμού που είχαν.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μαριόλης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Sucks είχαν 19/56 εντός πεδιάς, 6/22 τρίποντα και 6/9 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 20/64 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 17/25 βολές. Πήραν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα.

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Καββαθάς 6, Φωτόπουλος 14, Σαμιωτάκης 2, Μαριόλης 11, Μαυροειδής 5, Γανέλης 4, Μιχάκης 5, Γκολφινόπουλος 3.

Gladiators (Τσακίρης): Αρφαράς 5, Τσακίρης 27, Πρίτσος 14, Γκαλάς 6, Ελευθεριάδης 1, Μισιχρόνης 8.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!