05/11/2022
Kinglooney Tunes 20 17 13 16 - 66 -
Terroristas 17 7 16 22 - 65 -

"Μάγκικη" νίκη για τους KingLooney Tunes!

Σε παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι KingLooney Tunes με μεγάλο τρίποντο του Μάγκου 3" για το φινάλε, κέρδισαν τους μαχητικούς Terroristas με 66-65 για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League, παραμένοντας έτσι στις πρώτες θέσεις!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7 στα πρώτα τρία λεπτά, οι KingLooney Tunes έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 20-17, έπειτα από 6 πόντους του Τριτάκη, δύο τρίποντα του Μάγκου και τριποντάκια των Παπούλια - Βαχαβιώλου. Ο Παπαδημητρίου και ο Νίκας με 10 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 6 πόντους του Τριτάκη, δύο τρίποντα του Βαχαβιώλου και ένα του Τζαβιδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 37-27. Τους Terroristas πάλευε να κρατήσει όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Παπαδημητρίου, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κονοφάου έκανε την αντεπίθεσή της και με ακόμη 8 πόντους του Παπαδημητρίου και 6 του Νίκα, πλησίασε στους 3, 41-38, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους KingLooney Tunes σε θέση οδηγού με 50-43, με τον Πουλοκέφαλο να σκοράρει 6 πόντους και τον Μάγκο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 50-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Terroristas με ακόμη 12 πόντους του Παπαδημητρίου και 5 του Νίκα, προηγούνταν με 63-65, 10" για τη λήξη. Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είπε ο Μάγκος και με δική του τρίποντη βόμβα, χάρισε τη νίκη στους KingLooney Tunes με 66-65!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 8/25 δίποντα και 12/39 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/22 βολές, 18/44 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson mvp των KingLooney Tunes ο Πουλοκέφαλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 1/4 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Terroristas ο Παπαδημητρίου με 36 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 9/19 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

KingLooney Tunes (Βαχαβιώλος): Μάγκος 21 (5),Βαχαβιώλος 9 (3), Παπούλιας 7 (1), Παυλής 2, Πουλοκέφαλος 11 (2), Τζαβιδόπουλος 4 (1), Τριτάκης 12

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης, Κονοφάος 6, Μητρόπουλος 3, Νίκας 18 (1), Παπαδημητρίου 36 (3), Τσιαούσης 2, Παπαπαναγιώτου

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!