21/02/2024
Rakuzan 12 10 11 7 - 40 -
Winston Wizards 14 10 13 14 - 51 -

"Μάγεψαν" οι Wizards!

Ήταν τόσο καλοί όσο έπρεπε, έλεγξαν τον αγώνα και εν τέλει πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 40-51 οι Winston Wizards, απέναντι στη Rakuzan!

Το καλό ξεκίνημα των Wizards στο πρώτο δεκάλεπτο είχες 2... ονόματα με τους Καπετάνο και Νταή να βάζουν 6 και 3 πόντους αντίστοιχα, πληγώνοντας τις κακές άμυνες της Rakuzan, η οποία αν και είχε αρκετές ευκαιρίες να περάσει μπροστά, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 12-14 πίσω, με τον Παύλο Λογοθέτη να σκοράρει 6 πόντους με 7 προσπάθειες και άκρως επιθετικό... mood! Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο, Ο Τοσουνίδης από τη μία και ο Χάιδος από την άλλη ήταν οι δύο πιο ενεργητικοί παίχτες των δύο ομάδων, με τον Νταή να σκοράρει για 3 λίγο πριν το τέλος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-24 για Wizards!

Η Rakuzan σοβαρεύτηκε, έπαιξε καλύτερη άμυνα και φάνηκε πως ήθελε πολύ να περάσει μπροστά στο παιχνίδι και να ελέγξει τον ρυθμό! Ο Χρήστος ο Τοσουνίδης συνέχισε να δίνει μάχες από την άλλη πλευρά, να ανανεώνει τις επιθέσεις των Winston Wizards και παράλληλα να σκοράρει, με τον Θανάση τον Σταυρόπουλο να ακολουθεί σε απόδοση! Ο Λογοθέτης παρέμεινε η κυρία επιθετική λύση για την παρέα των γηπεδούχων, με το σκορ να κλείνει στο 33-37 για τρίτη περίοδο, για τους "κόκκινους"! Μια διαφορά που όχι μόνος έμεινε αλλά μεγάλωσε κιόλας, με τον Νίκο τον Παυλίδη να προσπαθεί για τη Rakuzan αλλά να αδυνατεί να επαναφέρει την ομάδα του κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να κλείνει στο 40-51 για τους "Μάγους"!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σταυρόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παύλος Λογοθέτης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη.

Rakuzan (Παυλίδης): Χαΐδος 6, Παυλίδης Μ. Η. 2, Παυλίδης Ν. 15, Λογοθέτης 15, Παυλίδης Μ. Σ. 2, Μπολώτας, Τούντας.

(Winston Wizards): Νταής 13, Τσίκης 3, Τοσουνίδης 6, Σταυρόπουλος 16, Καπετάνος 13, Φράγκος.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις 2 παρέες!