06/05/2023
Iron Maidan 10 18 17 17 - 62 -
Lasson BC 20 8 13 15 - 56 -

Maidan από... Iron, υπέταξε την "Αρκούδα"!

Ήταν πολύ καλοί για να χάσουν οι Maidan και με μια γεμάτη εμφάνιση, επικράτησαν της Lasson στο ΣΕΦ το βραδάκι του Σαββάτου με τελικό σκορ 62-56!

Κρητικός και Νικιταΐδης ήταν τα δύο... φτερά στη φαρέτρα των φιλοξενούμενων, καθώς η Lasson με όμορφο μπάσκετ, σκεπτόμενο και χτυπώντας κοντά στο καλάθι πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-20 και τους Maidan να προσπαθούν να ισορροπήσουν το παιχνίδι με τον Κόντη οδηγό.

Οι Maidan δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκαν περιφερειακό σουτ με τον Μαρινάκη και οι Κόντης με τον Παληγιάννη ύψωσαν...τοίχο! Ο Δημήτρης Μακρής έδωσε το καθαρό μυαλό και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 28-28 μετά από καλάθι του Καραμπά, με τη Lasson να θέλει άμεσα βελτίωση!

Το παιχνίδι πήρε άλλη μορφή. Δυνατές μονομαχίες, ένταση και ένας Μαλτέζος Θοδωρής παθιασμένος, ο οποίος προσπαθούσε να βάλει σε θέση οδηγού τους Maidan! Ένα άκρως ισορροπημένο δεκάλεπτο λοιπόν που πιο πολύ... θόλωσε τα νερά για το ποιος θα είναι ο νικητής, παρά έδωσε προβάδισμα σε κάποια ομάδα! Σκορ δεκαλέπτου 45-41 για Maidan!

Οι Maidan δεν ήθελαν να... παίξουν και να πετάξουν στα "σκουπίδια" την πολύ μεστή εμφάνιση που είχαν στο ενεργητικό τους μέχρι εκείνη τη στιγμή! Έπαιξαν στο... κόκκινο μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη, με το τελικό 62-56 να αφήνει με χαμόγελα την παρέα των Μακρήδων!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κόντης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος. Από Lasson ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 16/27 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 5/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Παληγιάννης 15, Μακρής Δ. 6, Μακρής Α. 4, Μαλτέζος Θ. 12, Μαρινάκης 5, Κόντης 18, Μαλτέζος Α. 2.

Lasson (Καραμπάς): Τσουπαρόπουλος 5, Κρητικός 11, Καραμπάς 8, Μανίκας 6, Νικηταΐδης 2, Σκαρμέας 15, Ντίσιος 9.

Τί μας άρεσε: Πάθος για τη νίκη και το αποτέλεσμα!