15/05/2022
Bonobo BC 16 16 19 11 - 62 -
Tinder Bologna 13 6 17 17 - 53 -

Μαϊμούδες και στα ημιτελικά!

Στις 4 καλύτερες ομάδες της D2-League προκρίθηκαν οι Bonobo, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά την Team Niko με 62-53 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τους Anonymous!

Αν και άργησαν να βρουν ρυθμό, οι Bonobo μετά το πέρας του πρώτου πενταλέπτου πήραν μπρος και με 6 πόντους του Χαραλάμπη, 4 του Τσάκλη και βοήθειες των Σταύρου Μπάμπαλη και Λεκάντη, προηγήθηκαν με 16-13. Ο Κολυβάκης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Καραμαλίγκας.

Με όπλο την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Φουραδούλα και Λεκάντη με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 32-19. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Team Niko σε εκείνο το διάστημα, με τους Πλατοκούκη, Μπούρα και Leo να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 8 νέους πόντους του Φουραδούλα, 6 του Λεκάντη και 5 του Σταύρου Μπάμπαλη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 51-36. Δεν μπόρεσε η παρέα του Μπούρα να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Κολυβάκη και τα τρίποντα των Πλατοκούκη – Yi. Σκορ τρίτης περιόδου 51-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαϊμούδες κλείδωσαν γρήγορα τη νίκη και με άψογη διαχείριση του αγώνα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 62-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χαραλάμπη, Μπίτσικα και Σταύρου Μπάμπαλη. Για την Team Niko στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Πλατοκούκης, Κολυβάκης και Yi.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 24/46 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 14/41 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Bonobo ο Χαραλάμπης με 11 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Team Niko ο Κολυβάκης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 3/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Bonobo (Φουραδούλας): Σπυριδάκης, Παυλόπουλος, Παπασωτηρίου, Φουραδούλας 14, Κόρδας, Μπάμπαλης Στάθης 2, Μπίτσικας 6 (1), Τσάκλης 4, Χαραλάμπης 11 (1), Μπάμπαλης Σταύρος 12 (1), Λεκάντης 13

Team Niko (Μπούρας): Παπαπαύλου 4, Πλατοκούκης 12 (1), Κολυβάκης 23 (4), Yi 3, Leo 5 (1), Καραμαλίγκας 2, Μπούρας 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Bonobo!