04/06/2023
Colombians BC 30 18 29 25 - 102 -
RBD Gipsy Blinders 10 8 15 13 - 46 -

Μαινόμενοι Λατινοαμερικανοί Λιοσιώτες!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Colombians έφτασαν τις 4 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League, επικρατώντας των Gipsy Blinders με το εκωφαντικό 102-46 σε ένα ματς που κρίθηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Blinders που δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Με τον Νίκο Γιαννακόπουλο (16π.) να ξεκινά το ματς σε ημιάγρια κατάσταση και τους Κ. Κιούκη και Πασχαλάκη να ακολουθούν με 6 πόντους έκαστος, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας από πολύ νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που, παρά την προσπάθεια των Τσιώλη (5π.), Μπερζελέα (3π.) και Λαρίση (2π.) βρέθηκαν πίσω με 20 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 30-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι πρωταθλητές του Rebound League προχώρησαν σε εκτεταμένο rotation, γεγονός που δεν τους απέτρεψε από το να επικρατήσουν στο επιμέρους σκορ με 18-8. Κ. Γιαννακόπουλος (5π.) και Ν. Γιαννακόπουλος (5π.) τράβηξαν κουπί για τους Κολομβιανούς, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Blinders βασίστηκαν στο δίδυμο Θεοδωρόπουλος (4π.) - Τσιώλης (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 48-18.

Μετά την ανάπαυλα οι Colombians συνέχισαν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου και με πρωταγωνιστές τους Ρετουνιώτη (9π.), Κ. Κιούκη (8π.), Κ. Γιαννακόπουλο (6π.), Ν. Γιαννακόπουλο (3π.) και Πασχαλάκη (3π.). Σαφώς βελτιωμένοι στο επιθετικό σκέλος εμφανίστηκαν οι Gipsy Blinders, βελτιώνοντας σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στους Θεοδωρόπουλο (6π.), Πολίτη (2π.), Καραλή (2π.) και Αργύρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 77-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων άρχισαν να χαλαρώσουν για τα καλά. Οι Colombians βρήκαν κάποιες εντυπωσιακές συνεργασίες, προσφέροντας ίσως και υλικό για κάποιο από το επόμενα Betsson Top 10, ενώ ο Βελέντζας (14π.) μας έδειξε με πόσους διαφορετικούς τρόπους μπορεί να σκοράρει πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. Οι Blinders, από την άλλη, βρήκαν εκ νέου στήριγμα στους Θεοδωρόπουλο (6π.) και Πολίτη (5π.) στην προσπάθεια τους να μικρύνουν τις διαστάσεις της ήττας τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Colombians είχαν 31/49 δίποντα, 12/41 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Gipsy Blinders είχαν 15/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 24 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Γιαννακόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 6/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πιερράτος με 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Colombians (Ρετουνιώτης): Βελέντζας 14 (3), Γιαννακόπουλος Κ. 13 (2), Γιαννακόπουλος Ν. 24 (4), Διαμαντόπουλος, Καλαβρουζιώτης 2, Κιούκης Κ. 14, Κιούκης Π. 2, Κυριακόπουλος 3 (1), Πασχαλάκης 15 (1), Ρετουνιώτης 11 (1), Τακίδης 4.

Gipsy Blinders (Μπερζελέας): Αργύρης 4, Θεοδωρόπουλος 16, Καραλής 2, Λαρίσης 5 (1), Μπερζελέας 3 (1), Πετρόπουλος, Πιερράτος, Πολίτης 7 (1), Προκοπίου, Τσιώλης 9 (1).

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία των νικητών.