13/10/2021
Bar Χελώνα - - - - - 30 -
Μετεξεταστέοι - - - - - 63 -

Μακάρι να διαβάζανε όπως παίζουνε μπάσκετ

Το βράδυ της Τρίτης η BarΧελώνα αναμετρήθηκε με τους Μετεξεταστέους. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του Ντανάκα να νικάει με σχετική ευκολία τις «χελώνες». Έτσι, οι Μετεξεταστέοι έκαναν το 2/2 στον θεσμό του κυπέλλου νικώντας αυτή την φορά με σκορ 30-63!

Ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Μπορεί οι Μετεξεταστέοι να ξεκίνησαν δυναμικά με 1 μεγάλο σερί, αλλά οι «χελώνες» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, με το σκορ στο τέλος να είναι 12 -14. 2 τρίποντα είχε ο Λαμπρόπουλος ενώ 2 καλάθια μέτρησε ο Λυκούδης για τους γηπεδούχους. Από 4 πόντους είχαν Ντανάκας, Χ. Βασιλέλης και Τσαπάρας για τους φοιτητές.

Το γκάζι πάτησε η παρέα του Ντανάκα στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον ίδιο να κάνει πράγματα-θαύματα έχοντας 11 πόντους στην περίοδο, οι Μετεξεταστέοι δημιούργησαν μια διαφορά 14 πόντων. 1 καλάθι είχε ο Λυκούδης για τους ανοργάνωτους παίχτες της BarΧελώνα.15-29 ήταν το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε η 3η περίοδος. Ο Ντανάκας συνέχισε το βιολί του, ενώ σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Χρήστος Βασιλέλης με 7 πόντους. Η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους. Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την BarXελώνα, η οποία δεν είχε απάντηση στην ταχύτητα και την αντοχή των αντιπάλων τους. 6 πόντους είχε ο Λυκούδης με το σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται σε 9-16.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε τους 33 πόντους, με τους Μετεξεταστέους να δίνουν ένα καθαρό μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος. Από 5 πόντους είχαν Ντανάκας και Τσαπάρας για τους φιλοξενούμενους ενώ από 1 καλάθι είχαν 3 διαφορετικοί παίχτες της BarΧελώνα. 30-63 έληξε το ματς, με αποτέλεσμα οι Μετεξεταστέοι να κάνουν το 2/2.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χρήστος Ντανάκας με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 35:27 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Συνογιώργος με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 2 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 10/50 δίποντα (20%), 2/15 τρίποντα (13,3%), 4/6 τρίποντα (66,7%), 30 ριμπάουντ (10-20), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη. Οι Μετεξεταστέοι είχαν 21/41 δίποντα (51,2%), 5/18 τρίποντα (44,1%), 6/9 βολές (66,7%), 47 ριμπάουντ (8-39), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Λυκούδης 12, Λαμπρόπουλος 6, Παπαδόπουλος, Συνογιώργος 5 (7 ριμπ), Τσίρος, Σπανός 3 (7 ριμπ), Σταθόπουλος, Καρέλας 4 (8 ριμπ), Κασιμάτης.

Μετεξεταστέοι(Τσαμόγλου): Μαθιόπουλος 4 (7 ριμπ), Τσαπάρας 12 (18 ριμπ), Τσίγκος 2, Τσαμόγλου, Βασιλέλης Χ. 17, Ντανάκας 22 (8 ριμπ), Βασιλέλης Μ. 3.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η ευστοχία των Μετεξεταστέων!