29/06/2022
Τεμπελχανάδες 8 18 19 15 - 60 -
Kavlanta Hawks 17 16 18 17 - 68 -

Μακαρίτης Vs Σοφούλης σημειώσατε διπλό!

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους 16 της Summer D2-League απέκτησαν οι Kavlanta Hawks, καθώς με ηγέτη τον Σοφούλη με 40 πόντους κέρδισαν με 60-68 τους Τεμπελχανάδες του Μακαρίτη των 39 πόντων  στο κλειστό του Κολωνού!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kavlanta Hawks στο παιχνίδι, καθώς με τους Πέτσα, Σοφούλη και Τζώρτζη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 8-17. Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μακαρίτης, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +15, 8-23, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 26-33, χάρη σε 8 νέους πόντους του Σοφούλη και δύο τρίποντα του Καραγιάννη. Τους Τεμπελχανάδες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι νέοι 12 πόντοι που πέτυχε ο Μακαρίτης και οι 5 του Παπαδόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα “Γεράκια” δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με ακόμη 12 πόντους του Σοφούλη και 3 του Τζώρτζη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 45-51. Ο Μακαρίτης συνεχίζει να κάνει όργια για λογαριασμό των γηπεδούχων, καθώς πέτυχε νέους 15 πόντους και έφτασε τους 35 από τους 45 της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 45-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σοφούλης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 15 δικούς του πόντους οδήγησε τους Kavlanta Hawks στην τεράστια νίκη με 60-68, χάνοντας όμως μια διαφορά 16 πόντων, 49-65! Δεν μπόρεσε η ομάδα του Λεπίτκα να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Απάλλα, Κολιούση, Δημαρά και Μακαρίτη, ωστόσο κατάφερε στο φινάλε να μαζέψει την διαφορά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 17/52 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 66 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/19 βολές, 10/43 δίποντα και 11/42 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Παπαδόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 40 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 3/11 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Μακαρίτης): Παπαδόπουλος 9, Μακαρίτης 39 (4), Καραγεώργος, Δημαράς 3 (1), Απάλλας 4, Γκούμας 3, Ανδρικόπουλος, Ραΐζης, Γεωργαντόπουλος, Κολιούσης 2

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Ντέμος, Σοφούλης 40 (8), Καραγιάννης 8 (2), Παπαδημητρόπουλος 2, Λιώδης 2, Πέτσας 5, Κολυβάς 2, Τζώρτζης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εμφάνιση του Σοφούλη, όσο και του Μακαρίτη!