13/10/2019
San Antonio Smurfs 17 16 13 17 - 63 -
Το Τρίτο Φύλο 18 6 13 14 - 51 -

Man Antonio Smurfs!

Με το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι San Antonio Smurfs, καθώς για την τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου επικράτησαν του μαχητικού Τρίτου Φύλου με 63-51 στον Κολωνό, με τον Μιχάλη Μανδρώνη να αποδεικνύει πως βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, σταματώντας στους 25 πόντους!

Ελαφρώς καλύτερο ήταν το Τρίτο Φύλο στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 4 πόντους του Καβαλλιεράτου, 4 του Κώνστα και τρίποντα των Τσανικίδη – Παντελή, προηγήθηκε με 17-18. Το δίδυμο Παπαζώη – Μανδρώνη με 6 πόντους έκαστος κράτησε κοντά στο σκορ τους μπλε στα πρώτα λεπτά, με τον Καλαϊτζόγλου να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια.

Με τον Μανδρώνη να σεληνιάζεται στην δεύτερη περιόδου όπου σημείωσε 12 συνεχόμενους πόντους, οι San Antonio Smurfs βρέθηκαν στο +11, 29-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 33-24. Μοναδικός διασωθέντας για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το σημείο ο Τσανικίδης, καθώς έβαλε ακόμη δύο τρίποντα, φτάνοντας έτσι τους 9 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την ομάδα του Μποχωρίδη να διατηρεί το +9, 46-35, χάρη σε 7 νέους πόντους του Μανδρώνη και τριποντάκι του Καλαϊτζόγλου. Η τριπλέτα Καρυτιανού (4π), Καστρίνιου (4π) και Σεβαστόπουλου (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-37!

Με δύο τρίποντα του Δεληγιάννη και 5 πόντους του Τσανικίδη, το Τρίτο Φύλο κατάφερε να πλησιάσει τον αντίπαλο, αφού 4:30 για το τέλος μείωσε στους 5, 53-48. Ωστόσο, τα Στρουμφάκια διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τους Καλαϊτζόγλου (5π), Σταύρου (5π) και Γκουρογιάννη (4π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στη νίκη με 63-51!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 17/41 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 13/58 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των San Antonio Smurfs ο Μανδρώνης με 25 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/9 δίποντα και 5/12 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Τρίτο Φύλο ο Τσανικίδης με 14 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Χρυσοφάκης, Νίκας 4, Καλαϊτζόγλου 11 (3), Αλέξης 2, Γκουρογιάννης 4, Μαγαλιός 2, Μανδρώνης 25 (5), Σταύρου 5

Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής 3 (1), Δεληγιάννης 6 (2), Κώνστας 4, Καστρίνιος 4, Καβαλλιεράτος 9, Σεβαστόπουλος 5, Τσανικίδης 14 (4), Καρυτιανός 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών, όπως και το πείσμα των φιλοξενούμενων για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά!