14/07/2024
Most Wanted 8 12 5 20 - 45 -
Gran Μανάρια 13 7 7 20 - 47 -

Πρώτος στόχος επετεύχθη για τα Μανάρια!

Στα προημιτελικά της Summer Evolution League βρίσκονται τα Gran Μανάρια, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Most Wanted με 45-47 και θα βρουν στον δρόμο τους τον νικητή του ζευγαριού Collectors - Elitήριοι!

Με τον Σκληρό να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 7 πόντους και τους Καραμάνο - Τσίγκο να συνδράμουν από 3 πόντους έκαστος, τα Gran Μανάρια προηγήθηκαν με 8-13 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Καραμασιώτης με ένα τρίποντο και οι Θεόδωρου - Κουσάκης με ένα δίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν το ματς, καθώς με τρίποντο του Καραμπούλα και δίποντα των Λιάκου - Καραμάνου, προηγούνταν με 12-20. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Most Wanted έσφιξαν την άμυνά τους και με ακόμη 5 πόντους του Καραμασιώτη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 20-20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων και έτσι με τρίποντο του Αλεξανδρίδη και δίποντα των Νερούτσου - Καραμάνου, η παρέα του Καμπόλη προηγούταν με 25-27. Για το συγκρότημα του Ελευθεράκη ο μόνος που βρήκε στόχο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Θεοδώρου με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 25-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και οι Most Wanted κατάφεραν με 8 πόντους του Καραμασιώτη, 5 του Θεοδώρου και 4 του Μπλιθικιώτη να πάρουν σκορ πρόκρισης, 43-40, 2:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Ασπροπυργιώτες ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε και με μεγάλα σουτ των Σκληρού, Λιάκου, Τσίγκου και Παπαευσταθίου, έφτασαν στη νίκη με 45-47!

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 0/2 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP για τα Gran Μανάρια ο Σκληρός με 15 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Γουναρίδης 1, Θεοδώρου 12 (2), Καραμασιώτης 16 (2), Κουσάκης 4, Μήτσης 4, Μιτζέλος, Ντάνασης 2, Μπλιθικιώτης 6

Gran Μανάρια (Καμπόλης):  Αλεξανδρίδης 3 (1), Γαβαθάς, Καραμάνος 7, Καραμπούλας 5 (1), Λιάκος 6, Νερούτσος 2, Παπαευσταθίου 3 (1), Σκληρός 15 (2), Τσίγκος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο το πάθος των δύο ομάδων, όσο και το τελευταίο δεκάλεπτο!