23/09/2022
Gran Μανάρια 14 14 23 21 - 72 -
The Jokers 13 15 13 13 - 54 -

Μανάρια, με πάθος και ψυχή!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν τα Gran MΑΝΑΡΙΑ για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup, επικρατώντας με 72-54 των Jokers στον Κολωνό!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-13, με τον Τάσο Παπαχριστοδούλου να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Jokers, από 4 έβαλαν Τζιτζιγλάκης και Κωστελέτος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αμφότερες, προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά. Το ημίχρονο έκλεισε στο απόλυτα δίκαιο, 28-28, αφού με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους οι ομάδες ήταν... ισάξιες.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα Gran MANAΡΙΑ ήταν καταιγιστικά. Ευστοχώντας πολλάκις από την γραμμή του τρίποντου, αλλά και τρέχοντας το γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, με ένα επιμέρους 23-13, προηγήθηκαν με 10, 51-41 με τον Παπαευσταθίου να σημειώνει 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 9 πόντους έβαλε ο Γιάννης Πανόπουλος, που πάλευε μόνος στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπρέμπου διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και κατάφερε να φτάσει σε μία εύκολη και δίκαιη νίκη με 72-54, ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Basketaki Cup. Στον αντίποδα, οι Jokers προβλημάτισαν, αλλά είχαν και ορισμένες σημαντικές απουσίες.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τάσος Παπαχριστοδούλου με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πανόπουλος με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/48 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 4 λάθη. Από την άλλη οι Jokers είχαν 16/57 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 17/29 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα κι έκαναν 11 λάθη.

Gran ΜΑΝΑΡΙΑ (Μπρέμπος): Καμπόλης 6, Καραμπούλιας 6, Νερούτσος 8, Πέππας, Παπαευσταθίου 9, Παπαχριστοδούλου 14, Σκληρός 14, Τσίγκος Α 10, Τσίγκος Ι 5.

Jokers (Φιλιππάκος): Απτόσογλου, Κανελάκης, Καραγιαννίδης 10, Κωστελέτος 14, Μαρουλάκης, Πανόπουλος 26, Τζιτζογλάκης 4, Φιλιππάκος.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση της παρέας του Μπρέμπου!

14-13, 14-15, 23-13, 21-13