20/11/2022
The Dreamers 15 29 10 16 - 70 -
Black Panthers 5 8 12 4 - 29 -

Μανασής ή Κάρι;;;;

Με ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και έναν Λευτέρη Μανασή εξωπραγματικό πίσω από τα 6.75, οι πρωτοπόροι Dreamers δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στους Black Panthers και επικράτησαν με το τελικό 70-29, για την Development 2 κατηγορία.

Ύψωσαν... ανάστημα οι Νίκος και Γιάννης Κοντός νωρίς νωρίς στο ξεκίνημα και έβαλαν σε θέση οδηγού το σύνολο των Dreamers, με τους Καββαδία και Ζαχαριάδη να παλεύουν για τους "γκρι", με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά με 15-5 την παρέα του Μανασή.

Διαγωνισμός τριπόντων αλλά... μόνο για τους Dreamers στη συνέχεια, με Μανασή και Κοντό να "πυροβολούν" δίχως δισταγμό και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 23 (28-5), αλλάζοντας τελείως την εικόνα του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-13.

Ανέβηκαν αισθητά οι Panthers στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και πάρα τη μεγάλη διαφορά στον πίνακα του σκορ, έβγαλαν ενέργεια και διάθεση και με τον Γκιώνη να προσπαθεί στο ποστ, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 54-25 , με τους Dreamers από την άλλη να παραμένουν σε φόρμα,με την ομαδικότητά τους σε υψηλά στάνταρ!

Η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη αλλά όμορφο και γρήγορο μπάσκετ, ελεύθερο, με το τελικό σκορ να είναι το 70-29 και τους Black Panthers να πρέπει να βελτιωθούν άμεσα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μανασής ο οποίος βρέθηκε στη ζώνη του... Λυκόφωτος, έχοντας 27 πόντους, μια ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λαθάκι. Από Panthers ξεχώρισε ο Γιώργος Ζαχαριάδης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/41 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 2/8 βολές, 59 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/45 δίποντα, 2/27 τρίποντα, 3/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα ,ένα κόψιμο και 16 λάθη.

The Dreamers (Μανασής): Ελενίτσας 5, Κοντός Γ. 14, Κοντός Ν. 9, Κωνσταντέλος 6 , Μανασής 27, Παναγόπουλος 6, Περγαντής 3 (14 ριμπ.), Φουντάς.

Black Panthers (Καββαδίας): Γκιώνης 6, Ζαχαριάδης 9, Καββαδίας Κ. 10, Κουλούρης 1, Τήλιος 1, Τσαλαφούτας 2.

Τί μας άρεσε: Το τρίποντο "ξέσπασμα" του Μανασή!