12/04/2024
Black Mapa 18 12 21 26 - 77 -
Terroristas 5 15 15 14 - 49 -

Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η Black Mapa!

Με οδηγό το εντυπωσιακό φινάλε του χειμερινού πρωταθλήματος, η Black Mapa ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Summer League, αφού ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Terroristas σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Εκμεταλλευόμενοι τις οργανωτικές ικανότητες του Κεχαγιά και την εκτελεστική δεινότητα των Καλογερόπουλου και Γιανναράκη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-5. Το τρίποντο του Κονοφάου και το δίποντο του Τσινακίδη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι "Τρομοκράτες" στην πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Κούβαρη και Αναγνωστόπουλο και εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (28-8) στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι σ' εκείνο το σημείο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με πρωταγωνιστές τους Λίτινα, Θ. Τσιαούση και Στέφο έτρεξαν ένα σερί 2-12 και μείωσαν σε 30-20 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι παίχτες της Black Mapa στην επανάληψη, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καλογερόπουλο, Γιανναράκη και Κεχαγιά έκαναν το σκορ 51-35. Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ κυρίως από την περιφέρεια από τους Κονοφάο και Λίτινα, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, σκόραραν κυρίως με τους Γιανναράκη και Παπαναστασόπουλο και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 77-49. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έκαναν ένα άκρως παραγωγικό δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους και να μειώσουν το εύρος της ήττας τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιανναράκης με double double και 21 πόντους (8/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γ. Τσιαούσης με 8 πόντους (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/6 βολές).

Black Mapa (Γιανναράκης): Koci, Αναγνωστόπουλος 11, Γιανναράκης 21 (1), Καλογερόπουλος 23 (5), Κεχαγιάς 9, Κούβαρης 10, Παπαναστασόπουλος 3

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης, Κονοφάος 8 (2), Λίτινας 12 (3), Μαυρίδης, Μπουγάς 3 (1), Στέφος 11 (1), Γ. Τσιαούσης 8 (1), Θ. Τσιαούσης 5, Τσινακίδης 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.