19/06/2024
Meracles 17 25 19 39 - 99 -
Nea Tripodokratia 19 20 18 42 - 100 -

Πήρε την ματσάρα του Summer η Nea Tripodokratia!

Στο καλύτερο παιχνίδι της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, η Nea Tripodokratia επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής των Meracles, στην τρίτη παράταση, με σκορ 99-100.

Οι δύο ομάδες έδειξαν την ποιότητά τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και βγάζοντας αρκετές θεαματικές συνεργασίες. Φασουλάκης και Μπίτσος οδηγούσαν τις ομάδες τους στην επίθεση, χωρίς κάποια από τις δύο όμως να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Meracles με σερί 12-0, ξέφυγαν στο σκορ και προηγήθηκαν 29-21. Η Nea Tripodokratia απάντησε με δικό της σερί 12-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα 29-33. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-39.

Στην επανάληψη οι Meracles μπήκαν πιο ζεστοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν 56-50. Ο Αμανατίδης πήρε μπρος για την Nea Tripodokratia και με έξι συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε (56-56). Ο Μπάρλος που, ήταν η σταθερά των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε το προβάδισμα στους Meracles στην λήξη του δεκαλέπτου (60-58).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ όπως αναμενόταν, με τους Μπάρλο και Αμανατίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και να μας προσφέρουν μια επική μονομαχία μέχρι το τέλος. Ο Μπάρλος ισοφάρισε λίγο πριν την λήξη (80-80) και οι Meracles είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάρουν το ματς, όμως ο Μπίτσος έπαιξε δύο εξαιρετικές άμυνα πάνω στον Μπάρλο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η εξέλιξη ήταν ίδια με τους Meracles να προηγούνται λίγο πριν την λήξη με τον Τροχαλιά (88-87). Ο Μπίτσος είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του από τη γραμμή των βολών, όμως έχασε μια και έτσι είχαμε δεύτερη παράταση (88-88).

Εκεί οι Meracles έπαιξαν χωρίς τον Μπάρλο που είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ. Είχαν όμως την ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά ο Φασουλάκης αστόχησε στην βολή που κέρδισε μετά το καλάθι που έβαλε και η τρίτη παράταση ήταν γεγονός (96-96).

Σε αυτήν όλα κρίθηκαν από μια εύστοχη βολή του Πανταζή (99-100), καθώς ο Γεροντάκης αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τους Meracles.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Μπάρλος με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Meracles (Αυγουλής): Μπάρλος 33, Αυγουλής, Αβαγκιάν 2, Αδάμης, Μόκκας 16, Σκιαθίτης 2, Τραφαλής 13, Τροχαλιάς 14, Φασουλάκης 19.

Νea Tripodokratia (Μπίτσος): Αμανατίδης 36, Βαλαμβάνος 1, Βενέτης 3, Ζαβιτσάνος 3, Βασιλάκος 8, Κουρούμαλος, Κυριαζής, Κόλτηρης 13, Μπίτσος 26, Πανταζής 10.

Τι μας άρεσε: Η ματσάρα που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.