03/11/2020
Beer Team 17 13 21 16 - 67 -
Greek Freaks 17 22 11 15 - 65 -

Μάριε Μαυράκη εσύ, Super Star!

Με τον Μάριο Μαυράκη να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο, η Beer Team συνέχισε την αήττητη πορεία τους, αφού επικράτησε με 67-65 των βελτιωμένων Greek Freaks στο Basketaki Arena.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες που ήταν αρκετά εύστοχες στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έληξε στο ισόπαλο 17-17. Θεοδοσόπουλος από την μία με 10 πόντους και Παυλόπουλος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Greek Freak ήταν εντυπωσιακοί. Με τον Νίκο Τσουράπη να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και να σημειώνει 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 22-13 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-30. Για την Beer Team, 4 πόντους έβαλε ο Καταγάς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Beer Team αντέδρασε. Θεοδοσόπουλος και Ξυγκάκης έκαναν πλάκα στην επίθεση, με τους τυπικά γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους 21-11 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 51-50. Για την ομάδα του Σκλαβενίτη, 5 πόντους έβαλε ο Προκάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν σκληρό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Ενώ όλα έδειχναν πως οι Greek Freaks θα αποδράσουν, ο Μάριος Μαυράκης, με μεγάλο τρίποντο χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 67-65, η οποία συνεχίζει αήττητη κάνοντας το 4/4.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αντρέας Μαυράκης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τσουράπης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/69 εντός πεδιάς, 8/29 τρίποντα και 7/17 βολές. Πήραν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 5 λάθη και 1 τάπα, ενώ από την άλλη, οι Greek Freaks είχαν 22/54 εντός πεδιάς, 6/15 τρίποντα και 15/24 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 3 τάπες.

Beer Team (Μαυράκης): Μαυράκης Α 14, Βασιλικός, Κρεκούκης 8, Λαγουτάρης, Θεοδοσόπουλος 20, Μαυράκης 6, Καταγάς 8, Ξυγκάκης 11.

Greek Freaks (Τσουράπης): Τσουράπης 16, Προκάκης 9, Υφαντόπουλος 2, Παυλόπουλος 15, Σκλαβενίτης 3, Τσαμπαρλής 1, Ιωαννίδης 12, Θεοχάρης 4, Γιαννόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Μάριε Μαυράκη, δώσε μας μάτια να σε βλέπουμε!