14/09/2024
Palomahawks 12 10 19 15 - 56 -
Kolosos Dunk n' Donuts 6 11 17 16 - 50 -

Μας συστήθηκαν με νίκη οι Palomahawks!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους και συστήθηκαν με νίκη οι Palomahawks στα παρκέ του Basketaki, καθώς σε ένα παιχνίδι που δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, επιβλήθηκαν απόλυτα δίκαια απέναντι στον Kolosos Dunk “N Donuts.

Οι Νεοφερμένοι και νεανικοί Palomahawks μπήκαν πιο ορεξάτοι στο παρκέ, πήγαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Δ. Μιχαλάκη και Ρομφαία που πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 12 – 6. Ζαμπούρας, Ταραντίλης και Αγγελόπουλος τα τρία καλάθια στην φτωχή συγκομιδή του Κολοσσού.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλό ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο και τρέχοντας πολύ στην επίθεση με κορυφαίο τον Σ. Μιχαλάκη(4), έστειλαν τη διαφορά στο + 12. Μετά τα μισά, ο Κολοσσός έπαιξε με υπομονή, πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό και με Ταραντίλη(4) – Ζαμπούρα(3) να δίνουν τις περισσότερες λύσεις, πλησίασε 22 – 17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να χτίζουν συνεχώς διψήφιες διαφορές με κορυφαίο τον Σ. Μιχαλάκη με 10 πόντους και τους φιλοξενούμενους με πανταχού παρών τον Αγγελόπουλο με 12 πόντους να μειώνουν στην συνέχεια σε 41 – 34.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μπαίνουν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο για να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους και με πολυφωνία στην επίθεση, πλησίασαν 47 – 43. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι το γκάζι με τον Δ. Μιχαλάκη κορυφαίο με 6 πόντους κι έφτασαν στο ροζ φύλλο με σκορ 56 – 50.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Μιχαλάκης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Palomahawks(Μιχαλάκης): Ανθόπουλος 6, Δαλιάνης 2, Δ. Μιχαλάκης 15(13ρ.), Σ.Μιχαλάκης 20, Ρομφαίας 10, Χρυσοστομίδης 3(7ρ.)

Kolosos Dunk N” Donuts(Ζαμπούρας): Αγγελόπουλος 15(15ρ.), Ζαμπούρας 10, Καραμπεςύνης 5, Μπατσίκας, Παναγιώτου 3, Πετρόπουλος 7(9ρ.), Ταραντίλης 10(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι Hawks για να κατακτήσουν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους.