26/10/2023
Tebelwolves 22 15 9 8 - 54 -
Blue Rose 12 15 13 11 - 51 -

Μασοκώστα γερά και... Χρόνια πολλά!

Με τον εορτάζοντα Δημήτρη Μασοκώστα ανήμερα της γιορτής του να ξεχωρίζει και να κερνάει... γλυκάκια και ροζ φύλλα αγώνα στους Tebelwolves, η παρέα του Καραγρηγορίου επιβλήθηκε με 54-51 του Blue Rose!

Ο Στέλιος Καραγρηγορίου φημίζεται για την άγνοια... κινδύνου που έχει και κάπως έτσι πήρε ό,τι σουτ του δόθηκε, τα έβαλε σχεδόν όλα και ξεκίνησε θετικά το παιχνίδι για την παρέα των Tebelwolves, με το Blue Rose να μοιράζει τη μπάλα και το σκορ, με Καρατζά και Μαυροειδάκο να οδηγούν και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-12, μετά από καλάθι του Κασβή κοντά στη λήξη.

Πήραν μπρος οι... κοντοί καθώς Δανασής και Δημητρόπουλος τα έκαναν όλα σωστά και βοήθησαν το Blue Rose να μειώσει και να βελτιώσει πολύ την εικόνα του, με τον Πουλάκη να απαντά άμεσα όμως και να στερεί τη δυνατότητα για περαιτέρω μείωση του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-27.

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε ευκαιρία για τον Θεοδωρικάκο να ανέβει αγωνιστικά, να σκοράρει και να κάνει το Blue Rose πιο... σκληρό και πιο πειστικό ότι θέλει να πάρει το παιχνίδι! Το 46-40 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μας έδινε άρωμα... πολέμου για το τελευταίο μέρος του αγώνα.. Προσπάθησε μέχρι τέλους το "μπλε ρόδο", αλλά κάτι... έλειπε! Δεν αρκούσε η προσπάθεια του Γιαννακή και των υπολοίπων, με τους Tebelwolves να επικρατούν και να επικρατούν με το τελικό 54-51!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μασοκώστας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λαθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Θεοδωρικάκος με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/49 δίποντα, 6/19, 2/6 βολές, 43 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.Οι φιλοξενούμενοι συνολικά είχαν 10/41 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 13/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα  κόψιμο, 12 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Γεράνιος, Ζάτας 4, Καραγρηγορίου 17, Καρπούζος 2, Κασβής 6, Κορδαλής 5, Μασοκώστας 8, Πουλάκης 10, Τζερεμές 2.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 7, Δανασής 13, Δημητρόπουλος 11, Θεοδωρικάκος 7, Καρατζάς 10, Μαυροειδάκος 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ στον αγώνα!