03/04/2024
Greek Freaks 14 14 15 18 - 61 -
Indians 16 21 13 21 - 71 -

Στην Master League οι Indians!

Στην Master League θα αγωνίζονται του χρόνου οι Indians, οι οποίοι επικράτησαν 61-71 των Greek Freaks, κάλυψαν το -4 του πρώτου ματς και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της Evolution League.

Οι Greek Freaks είχαν ένα μικρό προβάδισμα μετά την νίκη τους με 66-70 στον πρώτο αγώνα. Οι γηπεδούχοι, με όπλο την εμπειρία τους, ήθελαν να επιβάλλουν ένα πιο αργό τέμπο και να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι με τον Καρατζή. Αντίθετα οι Indians ζητούσαν το ανοιχτό γήπεδο και τις γρήγορες επιθέσεις με οδηγό τον Πολύζο. Ελευθεριάδης και Μπάρδης οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, που έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πολύζος από δημιουργός έγινε σκόρερ και με επτά συνεχόμενους πόντους έκανε το 22-29. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθι του Μπάρδη (24-36), για να μειώσουν οι Greek Freaks με τρίποντο του Παρίσου και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-37.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με σερί 8-0 μείωσαν σε 36-41 και το ματς ζεστάθηκε για τα καλά. Μπακάλης και Πολύζος είχαν όμως τις λύσεις για τους Indians, που συνέχιζαν να προηγούνται και να έχουν καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-50.

Ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (45-60) και έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στον επόμενο γύρο για την ομάδα του Μάνου. Οι Greek Freeks μείωσαν λίγο πριν το τέλος σε 61-68 με συνεχόμενα κλεψίματα. Ομως οι Indians ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών, πήραν την νίκη-πρόκριση με σκορ 61-71 και θα αγωνίζονται από του χρόνου στην Master League. Αντίπαλος τους στα προημιτελικά ο νικητής του ζευγαριού Nea Tripodokratia-Elitήριοι.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Πολύζος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Προσελέντης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Greek Freaks (Κούβαρης): Υφαντόπουλος 2, Προσελέντης 17, Παρίσος 14, Κούβαρης 5, Καρατζής 10, Vitas, Διαθεσόπουλος 7, Καρανδρέας, Σκάγκος, Σουβλέρης, Χαλούδης 6.

Indians (Μηνάς-Τσίτσιρας): (Ελευθεριάδης 9), Βασσάλος 11, Πουλοκέφαλος, Μπακάλης 9, Μπάρδης 8, Ζήσης, Μαμάκος, Μητσάκος 2, Μπαλτάς 13, Πολύζος 19.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η συγκέντρωση στον στόχο της ανόδου των Indians.