17/11/2022
Devotion 16 19 20 17 - 72 -
Net Reapers 16 20 18 16 - 70 -

Ματσάρα, ανατροπές και τελικά...Devotion

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε σε τίποτα να ζηλέψει από αγώνες επαγγελματικών κατηγοριών, Devotion και Net Reapers προσέφεραν ένα υπέροχο θέαμα στο Promitheas Park, με τους «κόκκινους» να φτάνουν τελικά σε μια μεγάλη νίκη (72-70), μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε.

Από την πρώτη περίοδο, φάνηκε πως το ματς θα είχε συναρπαστική εξέλιξη. Οι Net Reapers μπήκαν με ενθουσιασμό και με τα τρίποντα του Τζανή προηγήθηκαν με 6-0, όμως οι έμπειροι Devotion αντέδρασαν άμεσα και η Α' περίοδος έληξε ισόπαλη (16-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν επίσης πολύ όμορφο από πλευράς θεάματος, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς. Τα τρίποντα του Κλήρη έδιναν σημαντικές ανάσες στους Devotion, όμως στον αντίποδα ο Σαπουνάς και ο Κοκορόπουλος κρατούσαν τους «νερατζούρι» κοντά στο σκορ και μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το Α' ημίχρονο μπροστά στο σκορ (35-36).

Το Γ' δεκάλεπτο ήταν ξανά ισορροπημένο. Δενδής και Δελάρτας πήραν την σκυτάλη από τον Κλήρη και μαζί με τον Αλεξανδρόπουλο συνέθεσαν μια εκπληκτική τριάδα για τους Devotion, την ώρα που οι Μίχος και Σαπουνάς κρατούσαν τους Net Reapers κοντά στο σκορ (55-54).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε «γκρανγκινιολικό» χαρακτήρα. Οι Devotion με πρωταγωνιστή τον Κλήρη πήραν ξανά τα ηνία και έδειξαν να καθαρίζουν το ματς (66-57, στο 35'). Οι Net Reapers όμως δεν είχαν πει την  τελευταία τους λέξη και μείωσαν στο καλάθι (72-70). Στην τελευταία κατοχή, ο Μίχος σούταρε για τρεις, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα, όμως το σουτ του βρήκε σίδερο και οι Devotion πήραν μια πολύ σπουδαία και δύσκολη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα εντυπωσιακό double double για τον ψηλό των Devotion. Για τους ηττημένους, ο Πάρης Κοκορόπουλος ξεχώρισε με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, δεν ήταν όμως αρκετός για να έρθει η νίκη.

Οι Devotion τελείωσαν το ματς με 15/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 15/19 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Net Reapers είχαν 18/47 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 10/22 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 51 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 τάπες.

DEVOTION: Αλεξανδρόπουλος 16, Βασιλείου 0, Δελάρτας 15, Δενδής 15, ΄Κληρής 14, Λιοφάγος 5, Σαββόπουλος 7

NET REAPERS: Ανδρουτσόπουλος 2, Κοκμοτός 2, Κοκορόπουλος 13, Μίχος 15, Σαπουνάς 19, Στιβακτάκης 0, Τάκης 7, Τζανής Ε. 9, Τζανής Χ. 0, Τσάκωνας 1, Τόλιας 2, Σεργιάννης 0

Τι μας άρεσε: Η ένταση και το πάθος των δύο ομάδων, που πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσης για το ροζ φύλλο