08/12/2023
Bar Χελώνα 10 16 16 10 10 62 -
New York Prits 20 7 8 17 4 56 -

Ματσάρα και νίκη στην παράταση για τη BarΧελώνα

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι, όπου χρειάστηκε και η παράταση για να έχουμε νικητή, η BarΧελώνα επικράτησε με 62-56 κόντρα στους αξιόμαχους New York Prits.

Οι Prits μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφεραν να βρουν ρυθμό από πάρα πολύ νωρίς. Τα σουτ έμπαιναν και οι άμυνες έβγαιναν, γεγονός που οδήγησε σε διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10-20). Η BarΧελώνα, όπως αναμενόταν έψαξε αντίδραση και κατάφερε να αντιστρέψει το momentum επιστρέφοντας για τα καλά στο ματς. Με ένα επιμέρους 16-8 το σκορ του ημιχρόνου θα τελείωνε στο 26-28.

Στο δεύτερο μέρος, θα ξεκινούσαν ακριβώς από εκεί που σταμάτησαν οι γηπεδούχοι. Αρχικά βρήκαν τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και έπειτα η τιμή της διαφοράς θα έφτανε στους 7 (42-35). Οι Prits ήταν φανερό πως πιάστηκαν στον ύπνο και δεν είχαν για αρχή κάποια απάντηση. Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φαίνεται πως είχαν συσπειρωθεί για να κάνουν το comeback. Με καλή άμυνα, αλλά ακόμα καλύτερη επίθεση θα έστελναν το ματς στην παράταση με το σκορ στο 52-52. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η BarΧελώνα έδειχνε πως έχει παραπάνω δυνάμεις, γεγονός που ήταν καθοριστικό όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, έφτασαν σε μια μεγάλη με 62-56, φεύγοντας χαρούμενοι από το Promitheas Park.