08/10/2021
Μετεξεταστέοι - - - - - 56 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 35 -

Μαθήματα δεν περνάνε αλλά πέρασαν απο τη Μπεκρίμ

Το βράδυ της Παρασκευής, στην 1η Παρασκευή που γίνεται αγώνας του basketaki εδώ στην Πάτρα, οι Μετεξεταστέοι αναμετρήθηκαν με την ομάδα που μπορεί να πιει 3 ψυγεία μπύρες σε 2 ώρες, την Μπεκρίμ Team. Το παιχνίδι ήταν αγώνας αντοχής καθώς και οι 2 ομάδες αγωνίζονταν με μόλις 6 παίχτες. Το σκορ στο τέλος του αγώνα έδειχνε 56-35, με την παρέα του Ντανάκα να κερδίζει και να παίρνει το 1ο της ροζ στο κύπελλο.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι Μετεξεταστέοι στο 1ο δεκάλεπτο. Μπροστάρης σε αυτή την προσπάθεια ήταν ο Βασιλέλης που είχε 8 πόντους, με 1 τρίποντο από το κέντρο στην λήξη του χρόνου. 5 πόντους είχε για την γεμάτη ελλείψεις Μπεκρίμ ο Φράγκος. 18-13 ήταν το επιμέρους σκορ των πρώτων 10 λεπτών.

Το γκάζι πάτησαν οι φοιτητές στην 2η περίοδο του αγώνα. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλαν πολλά transition και εξουδετέρωσαν την άμυνα των «μπεκρήδων». Μόλις 5 πόντους δέχθηκε η γηπεδούχος ομάδα στο 2ο δεκάλεπτο. 5 από τους 16 πόντους της ομάδας του, πέτυχε ο Παπαπέτρου. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα του σκορ, να δείχνει 34-18!

Στο ίδιο μήκος κινήθηκε και το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Με πολύ πάθος και όρεξη για μπάσκετ, οι Μετεξεταστέοι ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη. Έφτασαν την διαφορά στους 24 πόντους και έστειλαν 1 ηχηρό μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος. 5 πόντους είχε ο Ντανάκας που αποβλήθηκε σε αυτό το δεκάλεπτο με 2 τεχνικές ποινές. Από 1 καλάθι είχαν οι Φράγκος και Τσερκέζης για την εκτός τόπου και χρόνου Μπεκρίμ Team.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν την διαφορά στους 21, με τους Κυριακόπουλο και Φράγκο να έχουν από 5 πόντους. 2 καλάθια ακόμα έβαλε ο Βασιλέλης για το τελικό 56-35 που σφράγισε την 1η επιτυχία των Μετεξεταστέων στον θεσμό του BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Χρύσανθος Ντανάκας με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 27 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θ. Φράγκος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 40 λεπτά!

Σαν σύνολο, οι Μετεξεταστέοι είχαν 21/46 δίποντα (45,6%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 5/10 βολές (50%), 47 ριμπάουντ (9-38), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 6/32 δίποντα (18,75%), 5/28 τρίποντα (17,9%), 8/12 βολές (66,7%), 36 ριμπάουντ (9-27), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 λάθη.

Μετεξεταστέοι(Ντανάκας): Τσαπάρας 7 (8 ριμπ), Βασιλέλης 16, Παπαπέτρου 10 (10 ριμπ), Τσίγκος 5 (16 ριμπ), Ντανάκας 18 (8 ριμπ), Τσαμόγλου.

Μπεκρίμ Team(Παιρής): Τσερκέζης 7 (7 ριμπ), Γιαννάτος 2, Φράγκος 17 (10 ριμπ), Κυριακόπουλος 8 (7 ριμπ), Τσάμης, Παιρής 1 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η δύναμη των Μετεξεταστέων!