23/06/2024
Frigo Driver 11 26 12 11 - 60 -
Iron Maidan 12 10 11 19 - 52 -

Μαθιός και Παπαδάκης οδηγούν τους Drivers!

Οι Frigo Drivers ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι των πεντάδων απέναντι στους Iron Maidan, καθώς επικράτησαν με 60-52 στο Athens Sports Hall και παραμένουν στη τέταρτη θέση του έβδομου ομίλου της Summer Development League μετά την ολοκλήρωση της δέκατης αγωνιστικής

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Iron Maidan να προηγούνται με 11-12, χάρη σε 6 πόντους του Μαλτέζου και τρίποντο του Μίμη Μακρή. Ο Μαθιός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καπετανάκης και Χρήστος Παπαδάκης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Χρήστος Παπαδάκης πήρε μπρος και με 15 δικούς του πόντους, 6 του Μαθιού και 5 του Καπετανάκη, έστειλαν τους Frigo Drivers στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 37-22. Πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπιζαν σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τον Μαλτέζο να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 6 πόντους.

Ασταμάτητος ήταν ο Μαθιός και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με νέους 9 δικούς του πόντους έδωσε στους κίτρινους αέρα 19 πόντων, 45-26. Τους "Μαϊντανούς" κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Μίμης Μακρής με τους 7 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 49-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι οι Frigo Drivers έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-52, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χρήστου Παπαδάκη, Μαθιού και Νίκου Παπαδάκη. Για τους Iron Maidan στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μίμης Μακρής και Μαλτέζος, πλησιάζοντας μέχρι και στους 3, 55-52, 3:00 για τη λήξη.

Betsson MVP των Frigo Drivers ο Μαθιός με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 11/15 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Μαλτέζος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 8/21 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Frigo Drivers (Παπαδάκης Χ.): Μαθιός 25, Γκότσης, Παπαδάκης Ν. 3, Παπαδάκης Χ. 23 (2), Καπετανάκης 10 (1)

Iron Maidan (Μακρής Α.): Καλκοπέδης 7, Κατσάνος 2, Μάκρης Μ. 18 (3), Μάκρης Α. 6, Μαλτέζος 19 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό παιχνίδι των Drivers στο δεύτερο δεκάλεπτο, όσο και η επιστροφή των Maidan στα τελευταία λεπτά!