14/01/2023
Saint Pauli 18 13 16 14 - 61 -
La Bola De Papel 16 20 12 16 - 64 -

Ματς - απόλαυση με νικήτρια La Bola!!!

Ένα παιχνίδι με τρομερή ένταση και ποιότητα, με συγκλονιστική εξέλιξη και στο τέλος νικητές τους φιλοξενούμενους, η La Bola De Papel επιβλήθηκε με 61-64 της Saint Pauli, σε ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Εκρηκτικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η παρέα των γηπεδούχων, με τους Πιτένη και Κονταρίδη να εκτελούν από μέση απόσταση και ποστ, μέχρι ο Μιχάλης Ο Τσουκάλης αναλάβει δράση και μειώσει, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-16 για Pauli.

Το... άτι που ονομάζεται Καραθανάσης ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη La Bola με προσωπικές ενέργειες. Ο Κονταρίδης έδωσε μάχες, ο Παντελής προσπάθησε και αυτός να δώσει σκορ και να κρατήσει την Pauli κοντά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 31-36.

Τα δύο τρίποντα με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Παντελή έφεραν προς στιγμήν τους γηπεδούχους ξανά μπροστά, αλλά Κιφοκέρης, Καραθανάσης και Τσουκάλης με προσωπικές ενέργειες επανέφεραν τη διαφορά στους 5 (37-42) στα μέσα της περιόδου, η οποία εν τέλει έκλεισε στο 47-48.

Η τελευταία περίοδος ήταν ίσως η καλύτερη όσον αφορά τον συνδυασμό ποιότητας, ενδιαφέροντος και εξέλιξης, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν το... στοίχημα με τον coach Αβούρη και τα... μπουζούκια που τους έταξε, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 61-64!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Saint Pauli ξεχώρισε ο Λεωνίδας Παντελής με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/34 δίποντα, 9/38 τρίποντα, 8/14 βολές, 52 ριμπάουντ, 9 βολές, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 15/32 βολές, 44 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Saint Pauli (Πιτένης): Καραμπάς, Κονταρίδης 5, Λεμονίδης 10 (15 ριμπ.), Παναγόπουλος 6, Παντελής 26, Πιτένης 6, Τζεβελεκίδης 3, Τζοβάρας 3, Τσιχριτζής 2.

La Bola De Papel (Αβούρης): Βιδάλης, Γκιουλμπαξιώτης, Καραθανάσης 27, Καραϊσκάκης 8, Κιφοκέρης 11, Μαρινάκης, Οικονόμου, Τζαναβάρας, Τσουκάλης Μ. 15, Τσουκάλης Π, Φλώρος 3.

Τί μας άρεσε: Υπέροχο παιχνίδι, φοβερές φάσεις!