28/12/2021
Salo Nics 22 21 25 15 9 92 -
Δεν έχει 18 22 13 30 11 94 -

Ματσάρα με νίκη στη παράταση για τους Δεν Έχει!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη παράταση, οι Δεν Έχει επικράτησαν των Salonics με σκορ 92-94.

Οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες από το πρώτο λεπτό του αγώνα, καθώς η νίκη θα έδινε ένα καλό πλεονέκτημα εν όψει πλέι οφ. Ο Αχιλλέας Καρακίτσας όπλισε στο πρώτο δεκάλεπτο οκτώ πόντους με δύο τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Προύσαλης που πέτυχε κι αυτός με τη σειρά του οκτώ πόντους με ένα τρίποντο. Για τους Χαλκιδικιώτες, ο Νίκος Μυλωνάς πέτυχε δέκα πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε ο Λιούκας για τους γηπεδούχους Salo Nics, πετυχαίνοντας επτά πόντους. Ο Καρακίτσας συνέχισε βομβαρδίζοντας με δύο τρίποντα. Για τους Δεν Έχει ο Μυλωνάς ακάθεκτος, σκόραρε 12 πόντους με τρία τρίποντα. Σκορ περιόδου 21-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με μια εξαιρετική προσπάθεια, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά και να τη φτάσουν στους 15 πόντους. Εννιά πόντοι του Προύσαλη και οκτώ του Στεργιόγλου συνέβαλαν σε αυτό. Επτά πόντους πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Καλπαξίδης. Σκορ περιόδου 25-13.

Οι Χαλκιδικιώτες όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη. Με ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχαν 30!!! πόντους, κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στη παράταση. Ο Καλπαξίδης πέτυχε 13 πόντους με ένα τρίποντο και ο Μυλωνάς 11 με 1. Για τους Salo Nics, έξι πόντους πέτυχε ο Λιούκας. Σκορ περιόδου 15-30.

Στη παράταση οι δύο ομάδες πάλεψαν αλλά στο τέλος το ροζ φύλλο πήγε στα χέρια των Δεν Έχει. Έξι πόντοι για τον Μυλωνά και τέσσερις για τον Λιούκα και οι Χαλκιδικιώτες έφυγαν με την πολύτιμη νίκη ανά χείρας με τελικό σκορ 92-94.

Salo Nics (Καρακίτσας Αντώνης): Καρακίτσας Αχ. 23(5), Ηλιάδης, Τριανταφύλλου, Συνδικιώτης, Μαντζανάρης, Κεπαπτζόγλου, Τσούγκας, Προύσαλης 24(3), Στεργιόγλου 14, Κανακαρίδης, Δημητριάδης 2, Λιούκας 29.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Μυλωνάς Γ. 16, Κοντολέων 2, Οικονόμου, Αλβανός 2, Μυλωνάς Ν. 41(5), Καλπαξίδης 27(2), Βαβρίτσας 6.