13/10/2024
Σκόρπιοι BC 16 15 13 14 9 67 -
Citydogs 16 13 21 8 12 70 -

Ματσάρα και νίκη στην παράταση για τους City Dogs!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους City Dogs να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση και να έχουν μικρό κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι Σκόρπιοι ισορρόπησαν το ματς, είχαν τον Γιαννούση σε καταπληκτική κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με το σκορ στο 16-16.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει ξεκάθαρο κεφάλι στο σκορ και τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες (18-17, 6:31 πριν το ημίχρονο). Οι επιθέσεις των δύο ομάδων ξεκόλλησαν κάπως, Δήμου και Γιαννούσης έδιναν ρυθμό, αλλά οι Citydogs ήταν εξίσου καλοί στο μπροστινό μέρος του παρκέ και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 31-29.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Οι City Dogs είχαν τα αδέρφια Madrakowski σε φοβερή κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, έσφιξαν την άμυνα τους και το τρίτο δεκάλεπτο  έκλεισε στο 44-50 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι Σκόρπιοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Χειρράκη να βγαίνει μπροστά, το σκορ ήταν ισόπαλο 6:56 πριν τη λήξη του παιχνιδιού (50-50). Το παιχνίδι έγινε σκληρό, υπήρξε μπόλικο «μπασκετικό ξύλο» από αμφότερες τις ομάδες ενώ το καλάθι του Madrakowski λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πήγαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, το σκηνικό δεν άλλαξε ως προς την ένταση του ματς αλλά οι City Dogs ήταν πιο ψύχραιμοι σε λεπτομέρειες του παιχνιδιού και πήραν τη νίκη με 67-70.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Bartosz Madrzakowski με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ από τους Σκόρπιους ξεχώρισε ο Δήμου με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Γιαννούσης 18, Δήμου 21, Καρπούζας 8, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 2, Πατσιαλής, Τέγος 7, Χειράκης 9.

City Dogs (Καραμανόγλου): Madrzakowski A. 14, Madrzakowski B. 33, Καλιάρας 7, Καραμανόγλου Σ., Καραμανόγλου 4, Τσομπάνογλου 12.

Τι μας άρεσε: Οι πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και η ένταση που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη.