14/07/2024
Deportivo Faliro 28 16 13 13 - 70 -
Black Mamba 17 27 22 28 - 94 -

Μαύρο Mamba που σας έφαγε!

Η Deportivo μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε πλήρως τον δικό της ρυθμό και σε συνδυασμό με τη μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά. Γρηγοράκος(2), Παγώνης(2), Γαρμπής και Γιουρλωτόπουλος βρήκαν στόχο από τα 6.75, ενώ το Black Mamba οδηγούσαν Μονέος με 8 και Δέδες με 7 πόντους αντίστοιχα.

Άλλαξαν οι ρόλοι στη δεύτερη περίοδο και με το Mamba να στηρίζεται σε ένα εκπληκτικό τρίλεπτο με 14 αναπάντητους πόντους, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο εκπληκτικός Δημήτρης Μονέος με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και με Δέδε(6) και Χέμνταν(6) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες μέσα στο ζωγραφιστό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το ματς. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι που πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία, στηρίχθηκαν στους Μαρούσο και Παγώνη που πρόσφεραν 6 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, με την ομάδα του Μπασδάνη να πατάει πολύ γερά στα πόδια της, έχοντας προβάδισμα πλέον με 57-66. Ο Μονέος συνέχιζε το επιθετικό του κρεσέντο με 8 πόντους και έπαιρνε πολύτιμες βοήθειες μέσα στη ρακέτα από Δέδε και Χέμνταν. Η Ντεπορτίβο που δεχόταν και πάλι πολύ εύκολους πόντους, είχε σε καλή κατάσταση τον Γρηγοράκο με 8 πόντους και πήρε λύσεις κι από τον Γαρμπή που πρόσφερε 4.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Mamba ήταν απλά εντυπωσιακό και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Μονέο(13), Μπολοτάκη(9) και Δέδε(6) να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα, ανέτρεψαν για τα καλά το σκορ της πρώτης αναμέτρησης και πήραν μεγάλη νίκη – πρόκριση με 70 – 94. Γρηγοράκος(5) και Γουρλιωτόπουλος(7) πάλευαν στην απογοητευμένη όπως φαινόταν Deportivo Faliro.

Betsson MVP αναδείχτηκε Ο Δημήτρης Μονέος με 44 πόντους, 11 ριμπάουντ,6 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Παγώνης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Deportivo Faliro(Μαρινάκης):Γαρμπής 7(10ρ. - 9 ασίστ),Γουργιωτόπουλος 14,Γρηγοράκος 22, Κοντογιάννης , Μαρινάκης , Μαρούσος 12, Παγώνης 15(7ρ.).

Black Mamba(Μπασδάνης):Χέμνταν 6(25ρ.),Δέδες 25(11ρ.),Μονέος 44(11ρ.), Μπολοτάκης 15(9ρ.), Ρεπάνης 4.

Τι μας άρεσε: Εντυπωσιακή και παλικαρίσια η νίκη που πήρε η πεντάδα του Black Mamba.