12/12/2023
Limoges 27 16 16 13 - 72 -
Sun City Spurs 17 17 15 24 - 73 -

Με τρίποντη μαχαιριά του Μελισσάρη!

Το βράδυ της Τρίτης 12 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι που η Λιμόζ είχε τον έλεγχο σε όλη σχεδόν την διάρκεια, ο Μελισσάρης με τρίποντο μαχαιριά έβαλε για πρώτη φορά μπροστά του Spurs και τελικά τους χάρισε τη νίκη με 72-73!

Η Λιμόζ έπιασε καταπληκτική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε όλες τις αμυντικές αδυναμίες των Spurs και με μπόμπερ τον Β.Α. Αντωνόπουλο με τέσσερα τρίποντα και τους Β. Ι. Αντωνόπουλο, Τριαντογιάννη και Κωνσταντόπουλο να ακολουθούν με 4 πόντους, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Σταυρόπουλου δεν είχε καμιά συγκέντρωση στην άμυνα κι έμεινε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού χάρη στον Τσατσάνη που έδωσε τεράστιες βοήθειες με 7 πόντους και τρίποντες βόμβες από Μαγγωνάκη και Σαλονικίδη .

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο, με την εικόνα της αναμέτρησης όμως να μην αλλάζει και την Λιμόζ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43 – 34. Οι Σπερς βελτιώθηκαν στην άμυνα, είχαν πολυφωνία στην επίθεση με μπροστάρη ξανά τον Τσατσάνη με 4 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι πυροβολώντας ξανά από την περιφέρεια, με τον Δαβιλά να παίρνει φωτιά με τρία τρίποντα και τον Β.Α. Αντωνόπουλο να πετυχαίνει άλλο ένα, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Μοιρασμένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τα Σπιρούνια να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν το σκορ. Πάλλης με δύο τρίποντα και Τσατσάνης με 5 πόντους ήταν οι κορυφαίοι στην επίθεση για τους Πορτοκαλί, με τον Κωσταντόπουλο με 6 πόντους να αναλαμβάνει δράση για την Λιμόζ, που κρατούσε το υπέρ της 59 – 49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δαβιλάς ανέλαβε την ευθύνη για την Λιμόζ με 6 πόντους, με τον Μπολόση να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ τα Σπιρούνια που πάλεψαν πολύ στην άμυνα, είχαν και πάλι κορυφαίο τον Τσατσάνη με 9 πόντους,φέρνοντας το ματς στα ίσια(70-70). Ο άποντος μέχρι εκείνο το σημείο Μελισσάρης, σκόραρε με τρίποντο, δίνοντας πρώτη φορά προβάδισμα στους Spurs!Η Λιμόζ μείωσε με βολές του Δαβιλά, δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στην παρέα του Πέλεχα!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Τσατσάνης με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Λιμόζ είχε 15 / 30 δίποντα , 11 / 26 τρίποντα, 9 / 12 βολές, κατέβασε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Οι Spurs είχαν 21 / 37 δίποντα , 8 / 27 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Λιμόζ(Δαβιλάς): Β.Α. Αντωνόπουλος 19, Β. Ι. Αντωνόπουλος 8(7ρ.), Δαβιλάς 22, Κωνσταντόπουλος 13(8ρ.), Μπολόσης 6, Τριαντογιάννης 4.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Διονυσόπουλος 2, Κακλέας 2, Κουκούλης 6, Κυπριανός, Κωστής 6, Μαγγωνάκης 13, Μελισσάρης 3, Πάλλης 11, Σαλονικίδης 5, Τσατσάνης 25(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο κρεσέντο της Λιμόζ στο πρώτο ημίχρονο, η δύναμη του Τσατσάνη κάτω από τη ρακέτα και το ενδιαφέρον που είχε το ματς στα τελευταία λεπτά.