03/10/2023
Ανακασιακός 9 16 14 10 - 49 -
Undrafted 6 13 16 15 - 50 -

Μαχητές μέχρι τέλους οι Undrafted!

Πήγε να σπάσει καρδιές το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου το ματς ανάμεσα σε Ανακασιακό και Undrafted, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν μια φοβερή ανατροπή και να κλέβουν την νίκη από τους αντιπάλους τους με 49-50.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν άστοχες όσον αφορά το σκοράρισμα, κάνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο να δείχνει φτωχό με το σκορ να βρίσκεται στο 9-6. Μικρό προβάδισμα τριών πόντων για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν για πρώτο σκορερ στην αρχή τον Σιαπατόρη με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ζεστάθηκαν και έπαιξαν ωραίο, επιθετικό μπάσκετ με πολύ ωραίες φάσεις. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Σιαπατόρη (7π) για τον Ανακασιακό που είχε και συμπαράσταση τον Κοζαλάν με 4 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Undrafted ο Χρυσικός Αν. ήταν αυτός που ξεχώρισε σημειώνοντας 5 πόντους με ένα τρίποντο. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Ανακασιακό να έχει πάρει ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα και να προηγείται με 25-19.

Ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ γρήγορος με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μεγαλώσουν την διαφορά στο σκορ ώστε να έχουν σαφές προβάδισμα για την νίκη. Στο σημείο που Ανακασιακός πήρε μια διαφορά 10 πόντων, ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ο Χρυσικός Γιώργος ο οποίος πάλευε με τα θηρία και κατάφερε να σκοράρει 10 κρίσιμους πόντους βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, μειώνοντας την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στους 4 με το ταμπλό να γράφει 39-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φαινόταν πως θα ήταν συναρπαστικό, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Τρία λεπτά πριν την λήξη οι Undrafted κερδίζουν αντιαθλητικό φάουλ και παίρνανε για πρώτη μπροστά στο σκορ μετά την πρώτη περίοδο χάρις τις βολές του Χρυσικού Γ. Και το τρίποντο του Κόντου. Την τελευταία επίθεση του αγώνα την είχε ο Ανακασιακός, όμως δεν την αξιοποίησαν όπως έπρεπε και οι Undrafted απέδρασαν με ένα μεγάλο διπλό με σκορ 49-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρυσικός Γιώργος ο οποίος είχε 22 πόντους,7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σμάγκιν με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Ο Ανακασιακός είχε 9/14 βολές, 17/41 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Undrafted είχαν 11/24 βολές, 12/31 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, εκαναν 11 κλεψίματα και 6 λάθη.

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου 4, Ζουγανέλης 2, Κοζαλάν 6, Κοτοπούλης 5, Μάκρης, Μιχαήλ, Σιαπατόρης 18 (1), Τζαμπανάκης 1, Καμζέλας 2, Σμάγκιν 12 (1), Φλώρος.

Undrafted (Χρυσικός): Θεωδωρόπουλος 6 (1), Κόντος Φ. 10 (2), Κόντος Χ, Ματετζόγλου, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου Κ, Παπαγεωργίου Ν. 2, Τσιάνος, Χρυσικός Αν. 10 (2), Χρυσικός Γ. 22,

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Undrafted!