22/09/2023
Iron Maidan 12 7 16 12 - 47 -
Drunk Kings 10 15 8 9 - 42 -

Μαχητές μέχρι τέλος οι Iron Maidan!

Την πρώτη του νίκη για φέτος έκαναν οι Iron Maidan, απέναντι στους μαχητικούς Drunk Kings επικρατώντας με 47-42. Στο 1-1 πλέον και οι δύο ομάδες, μετά από ένα σχετικά ήρεμο παιχνίδι που πήρε φωτιά στο τέλος!

Φοβισμένο το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που προσπαθούσαν να διαβάσουν η κάθε μία το παιχνίδι της άλλης. Ο Παληγιάννης ήταν αυτός που ξεχώρισε στην αρχή με 6 πόντους για τους Iron Maidan, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κάζης με μία τρίποντη βόμβα και ένα γκολ φάουλ σημείωσε και αυτός 6 πόντους για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12-10.

Ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Drunk Κings που μπήκαν με άλλο αέρα στο παρκέ και με δύο τρίποντα του Στεργιόπουλου και ένα του Κάζη πήραν διάφορα 5 πόντων στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά σκορ με τον Μακρή να οργανώνει εξαιρετικά και να μοιράζει 3 ασίστ, ενώ στο σκοράρισμα ανέλαβε δράση ο Λιμνίδης με 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 19-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να μπαίνουν ορεξάτοι στο παρκέ, κάνοντας ένα σερί 6-0 πήραν προβάδισμα στο σκορ αναγκάζοντας του φιλοξενούμενους να καλέσουν ταιμ άουτ. Φοβερός Παλληγιάννης και πάλι κυριαρχούσε στο αντίπαλο καλάθι καθώς μάζεψε 3 ριμπάουντ και σκόραρε 6 πόντους. Από την απέναντι πλευρά οι φιλοξενούμενοι, παρότι δεν τους πήγαινε τίποτα καλά στην επίθεση σημειώνοντας μόνο 8 πόντους, κατάφεραν να μείνουν κοντά σκορ με το ταμπλό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να γράφει 35-33.

Το τέλος αναμενόταν απρόβλεπτο καθώς οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά και όποια κατάφερνε να ξεφύγει λίγο, αυτή θα ήταν που θα έφευγε με το ροζ φύλλο αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί λοιπόν που τελείωσαν το έργο, με ήρωες τους Λιμνίδη και Παληγιάννη να σημειώνουν στο κρίσιμο σημείο από 4 πόντους ο καθένας και να δίνουν στο τέλος του αγώνα την πολυπόθητη νίκη για την ομάδα τους, με τελικό σκορ 47-42. Είχαν ευκαιρία να κλέψουν την νίκη οι Drunk Κings αλλά πλήρωσαν τις χαμένες βολές στα τελευταία λεπτά.

Οι Iron Maidan είχαν 7/19 βολές, 20/41 δίποντα και 0/8 τρίποντα, μοίρασαν 12 ασίστ, πήραν 35 ριμπάουντ, έκαναν 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 9/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, μοίρασαν 6 ασίστ, πήραν 30 ριμπάουντ, έκαναν 9 κλεψίματα και 9 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λιμνίδης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψιματα ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καραθάνος με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψιματα.

Iron Μaidan: Παληγιάννης 17 (5ρ.), Γεράκος 2, Μακρής Δημ. 2 (8ασ.), Μακρής Αρ. 4 (7ρ.), Μαλτέζος θεωδ. 6, Λιμνίδης 13 (12), Μαλτέζος Αγ. 3, Κατσάνος,

Drunk Κings: Ζίζηλας 9 (7), Γερασιμάτος, Σιαμέτης, Θεοχάρης 4, Σαπουντζής 2, Καραθάνος 4, Κάζης 13 (2), Αλεβίζος, Κοκκινογούλης 1, Στεργιόπουλος 6 (2), Τσαλαφούτας 3 (1), Ανδρέου

Τι μας άρεσε: Το καλό τέταρτο δεκάλεπτο!